Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Maria Poprzęcka
"Pamiętamy różne Kongresy Kultury Polskiej. Peerelowską celebrę roku 1966, obrady dramatycznie przerwane wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981, wreszcie kongres ostatni, odbywany na przełomie stuleci, pełen obaw wobec niesionych przez transformację ustrojową globalizacji i komercjalizacji kultury. Czego oczekujemy po Kongresie odbywającym się dziś, w kraju o otwartych granicach, kraju który – pomimo wszystkich trudności – stoi wobec bezprecedensowej historycznej szansy?
Oczekujemy namysłu nad kulturą polską pozbawionego polonocentryzmu, megalomanii, ale i traumy kraju „młodszego kulturowo”. Namysłu niezdominowanego przez kulturę instytucjonalną, lecz uwzględniającego wszystko, co tworzy społeczną, pozainstytucjonalną tkankę kultury. Oczekujemy ukazania kultury jako mechanizmu najskuteczniej aktywizującego i integrującego wielkie i małe społeczności, rozbudzającego aspiracje i ambicje. Oczekujemy przekonania władz i społeczeństwa, że kultura jest jednym z decydujących czynników dokonującej się w Polsce wielkiej cywilizacyjnej przemiany."

Urodziła się w 1942 r.

Historyk sztuki, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Zakładem Dziejów Myśli o Sztuce i Podyplomowym Studium Muzealniczym; prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki (od 1998 r.), członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Obecnie głównym przedmiotem jej zainteresowań badawczych jest współczesna kultura wizualna, jej teoretyczne, historyczne i aksjologiczne aspekty. Dużą wagę przywiązuje do metodologicznej strony badań nad sztuką (od 1988 r. organizuje ogólnopolskie seminaria metodologiczne w Nieborowie). Uprawia również krytykę artystyczną. W 2003 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej.

Najważniejsze publikacje: Akademizm (1977, 3. wyd. rozsz. 1989); Czas wyobrażony. O sposobach opowiadania w malarstwie polskim 2. połowy XIX wieku (1986); O złej sztuce (1998); Pochwała malarstwa (2000); Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa (2008).


« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo