Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH

 
Muzeum Śląskie w Katowicach powstało w 1929 roku. Podczas II wojny światowej straciło siedzibę i znaczną część zbiorów. Od 1984 roku, kiedy restytuowano placówkę po prawie 50 latach niebytności, mieści się w centrum Katowic, w budynku dawnego, XIX-wiecznego hotelu.
Od tego czasu zgromadzono w nim ponad 78 tys. eksponatów z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki oraz plastyki nieprofesjonalnej. Jednym z najcenniejszych zbiorów jest „Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945”, obejmująca obrazy najwybitniejszych polskich artystów takich jak Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański.
Oddziałem Muzeum Śląskiego jest Centrum Scenografii Polskiej, nie mające odpowiednika w muzealnictwie polskim. W swoich zbiorach posiada projekty dekoracji oraz kostiumów teatralnych, makiety, rekwizyty, lalki, a także kostiumy z najgłośniejszych inscenizacji ostatniego pięćdziesięciolecia.

Nowa siedziba muzeum
Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach jest jednym z kluczowym projektów województwa śląskiego. Budynek powstanie na zlokalizowanym w centrum miasta poprzemysłowym terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.
Główne kondygnacje nowego głównego gmachu muzeum znajdą się pod ziemią. Nad powierzchnią zobaczymy jedynie szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabytkowe budynki dawnej kopalni, mimo iż położone w głębi terenu, nie zostaną zasłonięte nowym gmachem. Prace budowlane mają ruszyć w 2010 roku, ich zakończenie planuje się na rok 2012. W następnych latach zaadaptowane zostaną także wybrane pokopalniane obiekty z przełomu XIX i XX wieku.

Dane kontaktowe
Muzeum Śląskie w Katowicach
al. Wojciecha Korfantego 3
40-005 Katowice
tel. 032 2585 661-3
tel./fax 032 2599 804
www.muzeumslaskie.pl

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach
pl. Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice
tel./fax 032 251-57-14
http://www.muzeumslaskie.pl/centrum.htm

Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo