Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powołano we wrześniu 2004 roku. Spośród celów Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu” łódzkie Towarzystwo za podstawowy i priorytetowy uznało stworzenie Regionalnej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Opracowano założenia programowe na lata 2005-2006, określające najogólniej profil przyszłej kolekcji. Zrezygnowano z koncepcji tworzenia kolekcji jednorodnej formalnie, warsztatowo lub tematycznie, a także z kolekcji o stricte autorskim charakterze. Zdecydowano natomiast, iż ma ona obejmować tylko artystów polskich i ma mieć charakter zdecydowanie uniwersalny, to znaczy ma reprezentować swój czas (czyli przełom wieków XX i XXI) w całej swojej wielobarwności i różnorodności: z jednej strony bez preferowania jakichkolwiek tendencji i nurtów, jednak ze szczególnym uwzględnieniem tzw. sztuki progresywnej i multimedialnej.

Chcąc wykluczyć ewentualną pokusę lokalnej tendencyjności lub co gorsze manipulacji przy tworzeniu kolekcji, powołano neutralną komisję ekspercką by maksymalnie zobiektywizować proces tworzenia kolekcji i zagwarantować jej merytorycznie wysoką jakość. W skład Komisji Zakupów weszli krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a od 2007 roku Jarosław Suchan.

Efektem dwuletniej działalności organizacyjnej Zarządu Towarzystwa wspartej decyzjami merytorycznymi Komisji Zakupów, był zbiór dzieł nazwany dla celów dokumentacyjnych i porządkowych Kolekcją Pierwszą. Zaprezentowana na wystawie pt. „Śniadanie w muzeum” (październik-listopad 2006, Muzeum Sztuki w Łodzi) kolekcja 48 prac 26 autorów od początku była wpisana w historyczno – artystyczny kontekst Muzeum Sztuki, bowiem łódzka Zachęta postawiła sobie za cel nadrzędny stworzenie kolekcji komplementarnej do już istniejących zbiorów, przy zachowaniu pełnego szacunku ich profilu. Ten zdecydowanie określony kontekst miał istotny wpływ na wybór artystów i prac. Szczególnym zainteresowaniem obdarzono więc autorów, którzy tworzą w nowych technikach, świadomie wykorzystując możliwości zapisu cyfrowego – dlatego większość prac wykonana jest w technice fotografii i wideo. Są także instalacje i zapisy dźwiękowe.

Generalnie Kolekcja Pierwsza zbudowane jest w dwóch ciągach tematycznych. Pierwszy skupia się wokół wątku obecnego w sztuce od zawsze: cielesność, seksualność, poszukiwanie własnej tożsamości. Drugi to wielowątkowy dyskurs z historią sztuki w kontekście dzisiejszych praktyk artystycznych.

W 2007 roku w oparciu o te same założenia programowe zapoczątkowano budowę Kolekcji Drugiej. Pozyskano już do niej 16 dzieł 11 autorów (m.in. Dominika Lejmana, Pawła Susida, Grzegorza Sztwiertni, Bogny Burskiej, Roberta Maciejuka, grupy Tworzywo i Sędzia Główny.
Bernard Kepler
Prezes Zarządu


Osoby do kontaktu


Bernard Kepler – Prezes Zarządu, tel. 042/656 29 06
Lech Leszczyński – Wiceprezes Zarządu, tel. 601 310 784, email lechu@astaral.lodz.pl
Grzegorz Musiał – Kurator Kolekcji, gremu@op.pl


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo