Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Krzysztof Matuszek
"Dwadzieścia lat temu Polska dołączyła do światowego systemu, w którym nowe technologie informacyjne i sieciowe wzory komunikacji w sposób bezprecedensowy zmieniają charakter społeczeństw. W tej ponowoczesnej lub późnonowoczesnej kulturze olbrzymiego znaczenia nabierają środki masowego przekazu i kultura popularna, wpływające nie tylko na szeroko rozumianą konsumpcję i rozbudzanie pragnień, ale też coraz bardziej kształtujące sposób postrzegania i wartościowania całej rzeczywistości. Media „karmią” ludzi ciągle nowymi obrazami, podważają tradycyjne konwencje, manipulują argumentacją i wpływają na jednostkowe decyzje, nagłaśniają i upowszechniają dziwaczne i niejednokrotnie aberracyjne zachowania, lansując je jako nowe wzory kulturowe. Życie ludzkie i tożsamość człowieka stają się coraz mocniej sproblematyzowane, a jednocześnie pochwała nowej „dionizyjskiej” wolności jest uznawana za główny wyznacznik nowoczesnej mentalności, złudnie zmierzającej do uczynienia życia człowieka przedmiotem ludycznej autokreacji. W tej ekspansywnej i ostentacyjnej kulturze „pragnień” brak jest wyraźnych wzorów i kryteriów działania, racje wypierane są przez wieloznaczne, zmienne i nieprzejrzyste opcje. Uniwersalnym wzorem życia staje się orientacja na przeżycia i doznania, która pogłębia ambiwalencję sądów moralnych oraz estetycznych i gloryfikuje „życie chwilą” w przyjemnościowym świecie nieustannego spektaklu. Zmniejsza się kompetencja kulturowa obywateli. Ludzie coraz więcej oglądają i coraz mniej rozumieją. Ich obraz świata i procesów społeczno-kulturowych jest powierzchowny i zbanalizowany. Upowszechniająca się wizualizacja, wypieranie słowa przez obrazy, narusza podstawę rozumnego społeczeństwa – nie daje czasu na refleksję, nie stymuluje myślenia i dominuje nad rozumem. Tworzy to stopniowo nowy ład normatywny, w obecnej fazie z „rozregulowanym” kodeksem etycznym i estetycznym smakiem. Oczekuję, że Kongres opisze i zdiagnozuje stan dzisiejszej polskiej kultury i stanie się receptą na jej lepszy byt."

Urodził się 15 stycznia 1952 r. we Wrocławiu. Od 1971 r. mieszka w Krakowie.

Doktor socjologii związany z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo Hutniczą. Adiunkt w Instytucie Socjologii UJ i na Wydziale Humanistycznym AGH. Studiował i uzyskał stopień naukowy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (promotor – prof. dr hab. Piotr Sztompka). Zainteresowania badawcze, publikacje i prowadzone wykłady oraz seminaria dotyczą historii myśli społecznej, socjologii zmian społecznych, teorii procesów społecznych i problematyki kondycji człowieka współczesnego w obliczu ambiwalencji społeczno kulturowych. Zagraniczne staże naukowe i pobyty gościnne odbywał na Uniwersytetach w Berlinie, Bochum, Bremie, Monachium, Lipsku i Linzu.

Organizacje i pełnione funkcje: Polska Akademia Nauk – Sekretarz Naukowy Komitetu Socjologii PAN w kadencji 1996–1999 oraz 1999–2003; Polskie Towarzystwo Socjologiczne – od 1980 r. W Instytucie Socjologii UJ był Sekretarzem Naukowym (1992–2002) i pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych i programowych. Od 1980 r. współorganizator i działacz NSZZ „Solidarność” (m.in. przewodniczący Uczelnianej Komisji Zakładowej, członek Sekcji Nauki Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”).

Wyróżnienia: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal Prezydenta RP za Długoletnią Służbę, dziesięciokrotnie wyróżniony Nagrodą Rektora za działalność naukową i dydaktyczną.

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo