Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
23.09.2009
Kongres niedokończony
Przejdź do transmisji na żywo.

W trakcie części otwierającej Kongres odbedzie się projekcja filmu pt. "Kongres niedokończony" w reżyserii Agnieszki Arnold (2009).

Film dotyczy wydarzeń z roku 1981, w którym przez wprowadzenie stanu wojennego został przerwany Solidarnościowy Kongres Kultury Polskiej:

"13 grudnia 1981 roku - w trzecim dniu Kongresu - o 9 rano przed Teatrem Dramatycznym zebrali się uczestnicy zjazdu, których ze względu na wprowadzenie stanu wojennego nie wpuszczono do budynku."
Przeczytaj więcej o histroii tego Kongresu na naszych stronach

KONGRES NIEDOKOŃCZONY

Perspektywa wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej nasunęła pomysł przypomnienia dramatycznie przerwanych obrad Kongresu w grudniu 1981 roku. Snute wówczas marzenia o kształcie i miejscu kultury w społeczeństwie miały charakter wyjątkowy, zbliżone były niemal do ideału, ponieważ nikt nie wiedział, co przyniesie jutro, pozwolono sobie na calkowitą swobodę.

Obecny obraz kultury, już zdawaloby się okrzepły w nowych warunkach – wolności politycznej, ekonomicznej i w zmienionych strukturach społecznych, a nade wszystko po rewolucji technologicznej w systemie komunikacji społecznej (dostępność internetu i otwarcie granic) – weryfikuje tamtejsze postulaty. Część z nich zdezaktualizowała się całkowicie i dziś są wręcz zabawne, jednak inne nadal stanowią problem.
Dlatetego też z tym filmie poproszono o komentarz tych, którzy brali w Kongresie udział i wybierają się na wrześniowy, natomiast tych, którzy odeszli zastąpią osoby znaczące we współczesnej kulturze polskiej.

Zadaniem filmu jest pokazanie na ile ówczesna wizja zrealizowała się w wolnej Polsce. Wizja kultury tworzonej bez cenzury, niezależnej, pluralistycznej, pozbawionej ksenofobii, nacisków politycznych, kultury na najwyższym poziomie, związanej z nauką, edukacją, służącą świadomemu jej potrzeb społeczeństwu. Nie idzie tu o wartościowanie, na dzielenie rzeczywistości kulturalnej Polski XXI wieku na klęski i sukcesy. Celem filmu jest pokazanie przekształceń zachodzących w kulturze pod wpływem wolnego rynku, zmian struktury społecznej i modernizacji. Zweryfikowanie ówczesnych ideałów z dzisiejszą rzeczywistością może nam uświadomić co można i należy dziś zmienić i naprawić.

Inspiracją do teraźniejszej refleksji stanie się krytyczny tekst Tadeusza Kantora wygłoszony w grudniu 1981 roku, dotyczący niemożności komunikacji między ludźmi sztuki a władzą państwową.

Film autorstwa Agnieszki Arnold został wyprodukowany przez firmę Prasa i Film dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury, Telewizji Polskiej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tuż po zakończeniu projekcji, rozpocznie się sesja plenarna pierwsza "Przestrzenie tworczości".

Przejdź do transmisji na żywo.

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Grudzień 2018 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo