Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Zjawisko śląskiej architektury - Ewa Kuryłowicz

Zjawisko śląskiej architektury
Działalność pracowni Konior Studio, arch. Tomasz Konior z zespołem

Zjawisko śląskiego ośrodka architektury, którego ozdobą jest wskazany w punkcie 1 niniejszego wyboru arch. Stanisław Niemczyk, jawi się w tym krótkim opisie historii ostatnich 20 lat jako bardzo wyraziste. Składa się nań wiele płaszczyzn i wymieniając je, zacząć wypada od wskazania coraz bardziej widocznej na forum zagranicznym i krajowym działalności Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Studenci i absolwenci tej szkoły zdobywają nagrody w konkursach międzynarodowych. W ostatniej edycji prestiżowego konkursu Archiprix 2009 Polskę reprezentowała praca właśnie praca z Gliwic – Projekt dyplomowy magisterski PortPolis autorstwa arch. K. Furgalińskiej. Ten Wydział wymienia w pozycji „Crucial Words” (wyd. Birkhauser, 2008) Hans Ibeling, redaktor naczelny pisma „A10”, relacjonującego najszerzej scenę architektoniczną nowych krajów Unii Europejskiej, do których się zaliczamy, jako jeden z bardziej widocznych na tle wszystkich placówek edukacyjnych w tej grupie krajów.

Pracownicy i absolwenci tego Wydziału są twórcami znaczących obiektów. Jedną z Ikon polskiej architektury był Bolko Loft, autorstwa jednego z partnerów spółki Medusa Group – Przemo Łukasik i Łukasz Zagała (autorem i właścicielem obiektu jest arch. Przemo Łukasik; dr arch. Łukasz Zagała z kolei problematyce konwersji obiektów poprzemysłowych poświęcił swoja doktorską dysertację). Arch. Jan Kubec z ośrodka śląskiego realizuje obecnie (2009) Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – prestiżowy obiekt finansowany ze środków samorządowych. Arch. Robert Konieczny (KWK Promes), autor interesujących domów jednorodzinnych, rozsławiający młodą polską generację architektów poprzez liczne zagraniczne publikacje, jest również ze Śląska. Na tym tle na szczególne wyróżnienie z uwagi na stopień skomplikowania projektowanych obiektów i uzyskane wysokiej jakości zawsze wyważonymi i skromnymi środkami – w opinii autorki – zasługuje działający tam architekt Tomasz Konior (Konior Studio), autor m.in. Sali Koncertowej w Katowicach, zrealizowanej w 2007 r. inwestycji ze środków publicznych, utytułowanej już po realizacji wieloma nagrodami środowiskowymi i branżowymi – tak krajowymi, jak i zagranicznymi, laureat konkursu z 2008 r. na obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i innych znaczących projektów realizowanych również w innych rejonach Polski, jak np. szkoła w Białołęce k. Warszawy.


Dziedzina sztuki : Architektura
Autor : Ewa Kuryłowicz
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo