Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Allegro, czyli serwisy aukcyjne - Edwin Bendyk

Aaaby sprzedac.blogspot.com to jeden z blogów obserwujących bacznie wirtualno realną przestrzeń Allegro, najpopularniejszego polskiego serwisu aukcyjnego. Wbrew tytułowi blog ten nie tropi najlepszych okazji i supertransakcji. Porfiria, jego autorka, śledzi natomiast estetyczny rozwój Allegro, czysto handlowego zdawałoby się medium: „Człowiek, jak wiadomo, kupuje przede wszystkim wzrokiem. Na Allegro obrazki stanowią esencję aukcji. Czasem dość mocną esencję” tłumaczy Porfiria. Z kolei Mikołaj Długosz, autor albumu „Real foto”, skomponowanego z aukcyjnych zdjęć, pisze tak: „Dziękuję wszystkim autorom zdjęć, których udało mi się poznać, i tym, których nie udało mi się poznać. Autorom jedynej prawdziwej i nieudawanej fotografii. To właśnie te zdjęcia są naprawdę najciekawsze i najlepsze”.

Uważna obserwacja aukcyjnej przestrzeni pozwala odsłonić estetyczne kody Polaków. Jakich znaków używają, by uzyskać jak najlepszy efekt performatywny? Czy ich komunikacja erotyczna jest równie toporna, jak toporne są nacechowane seksualnie zdjęcia mające zachęcić do kupna pary dżinsów (na fotografii opinają anonimową damską pupę, na której protekcjonalnie zdobywczo spoczywa męska dłoń)? Czy ich przestrzeń duchowa jest umeblowana tak samo, jak widoczne na zdjęciach wnętrza mieszkań? Co kryją lamusy, garaże i piwnice Polaków na dorobku, czego już nie potrzebują, czego mogą potrzebować inni: popsuty aparat Ljubitiel, czajnik, białe kozaczki?

Eksperci rynkowi długo zastanawiali się, dlaczego eBay, „matka wszystkich internetowych serwisów aukcyjnych”, globalny potentat i potęga nie do pobicia na wielu rynkach świata, poległ akurat w Polsce. Dlaczego nie zgniótł lokalnego Allegro? Zła strategia marketingowa? Nieudolność biznesowa? A może po prostu to kultura ma znaczenie i do mieszkańców Polski przemówił autentyzm wyrażający się w zrozumiałym dla nich kodzie fotografii. Prawdziwych i nieudawanych, naszych.

Co dalej?
Poczytaj o innych zjawiskach związanych z internetem.Dziedzina sztuki : Media
Autor : Edwin Bendyk
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Maj 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo