Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Początek Internetu w Polsce - Alek Tarkowski

17 stycznia 1991 r. grupa fizyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego nawiązała komunikację poprzez pocztę elektroniczną z serwerem w Kopenhadze, będącym węzłem Internetu. Tym samym Internet zawitał do Polski – a dokładniej rzecz biorąc, Polska została wpięta w działający już w skali międzynarodowej Internet. Pierwsze łącze miało przepustowość 9600 bitów na sekundę – ponad 100 raz mniej, niż najwolniejsze łącza szerokopasmowe dostępne dzisiaj w wielu domach.

Dalszy rozwój Internetu przypominał rozprzestrzenianie się epidemii – gwałtownie rosły parametry techniczne łączy, liczba podpiętych do Internetu serwerów oraz korzystających z nich użytkowników. To także okres gwałtownych przemian kultury – mutacji ich elementów, często podlegających Schumpeterowskiej zasadzie kreatywnej destrukcji.

Oglądany z większej odległości – Internet jest jeden, a patrząc z bliska – widzimy, jak się przejawia w milionach lokalnych kontekstów i dla każdego użytkownika jest trochę czymś innym.

W tej dwoistości leży wyjątkowość Internetu: medium, które z jednej strony czerpie siłę ze stosowanych standardów zapewniających jego wzrost i niezawodność, a z drugiej jest elastyczne i otwarte na innowacje.

Internet – zintegrowana sieć sieci elektronicznych, działająca w skali globalnej – jest największym przedmiotem stworzonym przez ludzi. To także największa baza danych i archiwum, największe źródło informacji bieżącej, największy zasób treści kultury, największy środek komunikacji – tak masowej, jak i prywatnej. Połączony z komputerami Internet umożliwia – w sposób tani i efektywny – trzy podstawowe czynności: kopiowanie treści, swobodne ich tworzenie lub zmienianie oraz przesyłanie dalej. Z tych trzech prostych klocków można jednak ułożyć rewolucję kulturową.

Wydawałoby się, że tak radykalna zmiana w warstwie technicznej infrastruktury naszych cywilizacji powinna prowadzić do kulturowej traumy. Tej jednak nie widać, z wyjątkiem rzadkich momentów, takich jak lęk przed komputerową pluskwą milenijną w 2000 roku. Wtedy ujawniają się zbiorowe lęki dotyczące infrastruktury cyfrowej, coraz bardziej wplecionej w nasze życia.

Aby zrozumieć Internet, jego wpływ na kulturę i nasze życia, trzeba postąpić jak William Gibson – który przyznaje, że nie potrafi się zdecydować, czy w ostatnim czasie wszystko na świecie się zmieniło, czy też widziane z dłuższej perspektywy nie zmieniło się tak naprawdę nic.

Co dalej?
Poczytaj więcej o fenomenie internetu.
Dziedzina sztuki : Media
Autor : Alek Tarkowski
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

06.06.2019, 00:34

http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxil Amoxicillin Purchase ijv.khvt.kongreskultury.pl.eiw.jz http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo