Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Egzekucja praw człowieka

Od przystąpienia demokratycznej Polski do Rady Europy i poddania się jurysdykcji funkcjonującego przy Radzie (a nie znacznie węższej w swym składzie członkowskim Unii Europejskiej) Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu obywatel polski w stosunkach z państwem polskim uzyskał zewnętrzny, i z tego powodu niezależny, organ sądowniczy orzekający o tym, czy państwo naruszyło jego istotne prawa i określający związaną z tym rekompensatę.

Trzeba przy tym pamiętać, że:
• skargę może wnieść jednostka, grupa jednostek lub organizacja pozarządowa; skarżący powinien być ofiarą naruszenia praw zagwarantowanych w Konwencji lub jej protokołach; naruszenia prawa lub praw musiała dokonać władza publiczna państwa-strony lub organ/osoba wykonująca działania zlecone przez państwo. Zasadniczo skarga nie przysługuje przeciwko postępowaniu osób prywatnych np. sąsiada, kolegi, sprzedawcy w sklepie, itd.; skarga nie może być oczywiście bezpodstawna; skarga musi dotyczyć sytuacji, w której wskutek naruszenia prawa ofiara doznała znacznego uszczerbku; przed wniesieniem skargi do Trybunału muszą zostać wyczerpane krajowe środki odwoławcze. Aby uniknąć rozczarowania trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że Trybunał nie musi z urzędu zająć się nasza sprawą, ale ma pod tym względem władzę dyskrecjonalną. Ograniczenie to stało się szczególnie ważne z chwilą przyjęcia Protokołu XIV, który ogranicza możliwość podjęcia sprawy do sytuacji, w której skarżący się poniósł istotną szkodę wskutek działania organów władzy państwowej.

Zanim jednak dojdzie się „do Strasburga” trzeba wyczerpać wszystkie możliwości krajowe. Chodzi tu przede wszystkim o drogę sadową, ale konieczne jest przypomnienie tutaj o ważnym organie ochrony praw człowieka i obywatela, jakim jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Do RPO zgłaszać się można wtedy, gdy ma się poczucie naruszenia swych praw przez administrację państwową. RPO nie ma wprawdzie możliwości zobowiązywania administracji to takich czy innych działań, ale ma prawo użyć wszelkich środków innych, takich jak żądanie wyjaśnienia każdej sprawy prowadzonej przez organy administracji państwowej (organy organizacji spółdzielczych, społecznych, zawodowych itp.), zaskarżyć decyzje sądu administracyjnego i wystąpić do Trybunału konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności aktu prawnego z konstytucją lub z ustawami, lub też do Sądu o podjęcie uchwały dot. interpretacji przepisów prawnych budzących wątpliwości.


Prawo kultury i sztuki : Ustrojowe aspekty prawa kultury
Autor : prof. Jacek Kurczewski

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo