Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Wolontariat

 Według badań Stowarzyszenia Klon/Jawor 12,9%, a więc ok. 3,8 mln Polaków, zadeklarowało w listopadzie 2009 roku, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy poświęciło czas (choćby kilka godzin w roku) na pracę w organizacji społecznej lub grupie nieformalnej. Jest to wynik zbliżony do odnotowanego rok oraz dwa lata temu i nic nie wskazuje, że nastąpi powrót do sytuacji z lat 2005 – 2006, gdy w wolontariat angażowało się ponad 20% Polaków.

Warto odnotować, że wolontariusze pomagali najczęściej: Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy; Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR, WOPR; organizacjom i grupom działającym w sferze edukacji i wychowania; organizacjom i ruchom religijnym, parafialnym. Dane te potwierdzają inne wnioski, wynikające np. z informacji opisujących to, komu podatnicy przekazują 1% podatku (zob. Odpis 1%): ogół społeczeństwa najchętniej wspiera i finansowo, i ochotniczą pracą akcje związane z problemami społecznymi.
Brak osób gotowych do bezinteresownej pracy na ich rzecz jest problem, który odczuwa niemalże 60% organizacji pozarządowych.


Wolontariat jednej akcji

Wielokrotnie poruszanym w środowisku pozarządowym problemem jest akcyjność działań wolontariackich. Dobrze ilustruje to fenomen Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którą angażuje się – na jeden dzień w roku – ponad sto tysięcy osób, zbierających datki. To samo dotyczy pomocy w obsłudze innych masowych imprez. Zjawisko to wyjaśniane jest brakiem tradycji angażowania się w życie społeczne, jaką mają np. kraje anglosaskie, brakiem dobrej edukacji obywatelskiej w szkołach, a także niechęcią Polaków wobec przymusowych czynów społecznych, które pamiętają z czasów PRL. Wydaje się, że jednorazowe uczestnictwo jest też po prostu łatwiejsze i daje szybką satysfakcję z czynienia dobra dla innych.


Wolontariusz w organizacji
Dlaczego tak trudno jest „przywiązać” wolontariusza? Dla wielu wolontariuszy zniechęcający może być to, że trudno jest wymyślić dla nich prawdziwie satysfakcjonujące zajęcie. Blisko połowa badanych wolontariuszy twierdzi, że angażują się ochotniczo dla przyjemności i dlatego, że jest to interesujące. Przeważnie są to ludzie młodzi, bez kwalifikacji – ich celem w przypadku dłuższefggo zaangażowania jest m.in. także ich zdobycie. Powierzenie wolontariuszowi zadań, które mógłby prowadzić w sposób odpowiedzialny, samodzielny, profesjonalny zajmuje pracownikom czy członkom organizacji ogromnie dużo czasu i nie każdą organizację czasowo na to stać (gdyż nie wykonuje ona wtedy swych właściwych zadań). Trzeba się liczyć z faktem, że wyuczony wolontariusz może w każdej chwili odejść – i tak się zdarza – gdy zdobędzie płatną pracę, nawiąże zawodowe kontakty.
Zajęcia niewymagające specjalnych kwalifikacji na dłuższą metę mogą nie dawać satysfakcji. Prace porządkowe, proste prace biurowe, wpuszczanie publiczności, pomoc w sprzedawaniu biletów (bo już nie obsługa kasy fiskalnej) – nie są szczytem zawodowych marzeń.

Warto przypomnieć, że wolontariat w organizacjach kulturalnych ma nieco innych charakter niż np. hospicjach czy w pracy z młodzieżą, które dają bardzo trudny, ale też i głęboki kontakt z drugim człowiekiem i gdzie rezultaty wolontariackiego wysiłku są niemalże namacalne.

Zatem zapewnienie spełnienia w pracy wolontariackiej wymaga pewnego wysiłku ze strony organizacji ( zwłaszcza gdy nie jest to sławna, renomowana organizacja, związana np. z bardzo popularną osobistością).
Częściowym rozwiązaniem tej sytuacji jest umożliwienie organizacjom pozarządowym systematycznego gratyfikowania pracy wolontariackiej, np. poprzez szkolenia, wyjazdy, gadżety. Służyć temu mogą np. konkursy dotacyjne, których celem jest właśnie wspieranie wolontariuszy w organizacjach.


Wolontariat pracowniczy
Zjawiskiem, które jest mało znane i rozpowszechnione i na które warto zwrócić uwagę, jest wolontariat pracowniczy. Osoba o konkretnych kwalifikacjach, która się decyduje na bezpłatną pracę na rzecz jakiejś organizacji, jest zazwyczaj bardzo cennym wsparciem. Takim wolontariatem zajmują się np. prawnicy, którzy poza pracą w kancelariach jakiś czas w tygodniu czy miesiącu, przeznaczają na doradztwo np. dla organizacji pozarządowych.

Rekomendacją jest popularyzowanie tego rodzaju wsparcia dla organizacji, które bardzo potrzebują pomocy profesjonalistów, a zwylkle nie mogą sobie na nią pozwolić.


Wolontariusz a praca społeczna
Nowelizacja ustawy o pożytku przyniosła istotną zmianę: praca społeczna członków stowarzyszenia może być traktowana jak wolontariat. Ma to wymierne rezultaty: ich praca może być wliczana jako wkład własny, jest to też podstawą prawną do zapłacenia obowiązkowych ubezpieczeń, zwrotów kosztów podróży czy szkoleń.

Źródło danych: Wolontariat w Polsce – kryzysu ciąg dalszy, http://civicpedia.ngo.pl/ngo/499773.html
Konsultacja: Ewa Kolankiewicz

Zobacz hasło w Słowniku zarządzania kulturą


Prawo kultury i sztuki : Prawo organizacji pozarządowych
Autor : Alina Gałązka
Licencja : BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


« Grudzień 2019 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo