Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Kurczewska Joanna

– Socjolog i historyk idei. Profesor zwyczajny doktor habilitowana w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych UW.
– Prowadzi wykłady, seminaria i konwersatoria w PAN, UW i innych instytucjach akademickich i publicznych na temat społeczeństwa obywatelskiego, solidarności lokalnej i narodowej, ideologii regionalnej i lokalnej, a także roli tradycji i inteligencji w budowaniu społeczeństwa otwartego i kultury otwartej. Obecnie prowadzi studia teoretyczno-historyczne i badania terenowe na temat europeizacji społeczności lokalnych w Polsce w kontekście regionalnym i narodowym, wiele miejsca poświęcając czynnikowi kulturowemu.
– W latach 90. była społecznym ekspertem w Ministerstwie Kultury i w Fundacji Kultury. Członek Rady Programowej Polskiego Radia i zespołów doradczych Narodowego Centrum Kultury. Członek Komitetu Socjologii PAN. Współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami nastawionymi na budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, m.in. z Fundacją Pro Publico Bono. Redaktor naczelny „Polish Sociological Review”.
– Publikuje w wielu czasopismach i wydawnictwach naukowych polskich i zagranicznych. Wydaje serię publikacji Oblicza lokalności, poświęconą m.in. badaniom kultur lokalnych w kontekście narodowym i europejskim. Ważniejsze publikacje: Kultura narodowa i polityka (red. nauk., 2000), Patriotyzm(y) polskich polityków: z badań nad świadomością liderów partyjnych lat dziewięćdziesiątych (2002), Dusza społeczeństwa: naród w polskiej myśli socjologicznej: wybór tekstów (red., 2002), Spotkania z kulturą: Antoninie Kłoskowskiej w piątą rocznicę śmierci (wstęp, red. z E. Tarkowską, 2007), Borders and Borderlands of Contemporary Poland (red., 2007), Oblicza lokalności. Ku nowym formom życia lokalnego (red., 2008). Obecnie pracuje nad książką na temat lokalnych i regionalnych uwarunkowań dekonstrukcji kultury narodowej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Dzień drugi 24.09 : Sympozjum 14: Kultura a tożsamość Polaków: narodowa, europejska czy uniwersalna?
Funkcja : Moderator/Moderatorka
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo