Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Misja i cele digitalizacji dziedzictwa narodowego oraz zadania w sferze gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów cyfrowych w Polsce w latach 2009-2020

4.3.1. Rozbudowa polskich zasobów cyfrowych
4.3.1.3. Archiwizacja naturalnych dokumentów cyfrowych


W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost liczby dokumentów, nie posiadających wersji analogowych, publikowanych początkowo na dyskietkach, a obecnie głównie na płytach CD/DVD (dokumenty offline), jak również dokumentów online, rozpowszechnianych wyłącznie za pomocą sieci Internet. Dokumenty te określa się wspólnym mianem dokumentów naturalnych dokumentów cyfrowych lub born-digital.

Archiwa
Zgodnie z obowiązującą Ustawą z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz z Ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne archiwa państwowe są podmiotami właściwymi do archiwizacji materiałów archiwalnych zapisanych w postaci cyfrowej, w tym dokumentów elektronicznych.

Od 2005 r. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych prowadzi prace nad Archiwum Dokumentów Elektronicznych, które jest prototypem systemu informatycznego służącego do zarządzania archiwalnymi dokumentami elektronicznymi wytworzonymi przez administrację publiczną zgodnie z Ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Od 2008 r. prototyp ADE jest obsługiwany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

W 2008 r. uruchomiono Centralne Repozytorium Cyfrowe, w którym będą gromadzone materiały archiwalne zapisane w postaci cyfrowej oraz kopie digitalizowanych materiałów archiwalnych z archiwów państwowych w celu udostępniania i długotrwałego przechowywania.

Biblioteki
Chociaż od 1996 r. prawo egzemplarza obowiązkowego publikacji zapisanych na informatycznych nośnikach danych posiada Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Jagiellońska, to są one jednak gromadzone również przez większość polskich bibliotek. W celu bezpiecznej archiwizacji na dyskach twardych bibliotecznych naturalnych dokumentów cyfrowych powstało w marcu 2009 roku Repozytorium Dokumentów Elektronicznych Biblioteki Narodowej, do którego są przenoszone pliki opublikowane na dyskietkach i płytach CD/DVD, jak również gromadzone na bieżąco dokumenty on-line.

Naturalne dokumenty elektroniczne stanowią ogromne wyzwanie dla repozytoriów cyfrowych. Mimo krótkiej historii już obecnie części przechowywanych dokumentów na nośnikach fizycznych nie można odczytać. Powodem jest nietrwałość nośników oraz zmieniające się technologie komputerowe, które uniemożliwiają odczyt plików przygotowanych do odtwarzania w starszych wersjach systemów operacyjnych lub programów. Naturalne dokumenty elektroniczne stanowią ważny składnik polskiej kultury współczesnej i powinny być zabezpieczane dla przyszłych pokoleń nawet z większą dbałością niż odwzorowania cyfrowe powstającymi w wyniku skanowania, posiadające pierwowzór analogowy, do którego w większości przypadków będzie można wrócić. Dlatego też niezbędne jest opracowanie szczegółowych zasad dotyczących archiwizacji i udostępniania dokumentów elektronicznych oraz systematyczne ich przenoszenie z zagrożonych degradacją nośników fizycznych oraz z Internetu do bezpiecznych repozytoriów cyfrowych.
...................................................................................
poprzednia strona
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo