Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Struktura organizacyjna a promocja Polski przez kulturę

3.2. Inne podmioty promocji (wybrane przykłady)

3.2.2 Instytuty branżowe

Instytut Książki


Instytut Książki w Krakowie wyodrębniony został z Zespołu Literackiego Instytutu Adama Mickiewicza, który przyczynił się do znacznego sukcesu polskiej literatury na targach książki we Frankfurcie w 2000 roku (Polska była wówczas gościem honorowym targów).

Na Instytucie Książki spoczywa ciężar odpowiedzialności za promocję literatury polskiej za granicą. Od początku swojego istnienia, czyli od 2004 roku, Instytut bierze udział w zagranicznych targach książki (Wilno, Londyn, Lipsk, Paryż, Bolonia, Los Angeles, Buenos Aires, Barcelona, Pekin, Lwów, Frankfurt). Rozwija i kontynuuje współpracę z instytucjami zajmującymi się promocją narodowych literatur za granicą (m.in. Literature Across Frontiers, Europejski Debiut Prozatorski w Kilonii, Festiwal im. Brunona Schulza w Drohobyczu, Festiwal Terra Polska w Berlinie), organizuje kampanie internetowe i prasowe promujące literaturę w przekładzie. Realizuje także programy literackie w ramach większych prezentacji kultury polskiej za granicą oraz troszczy się o udział pisarzy polskich w zagranicznych festiwalach literackich. Flagowym projektem Instytutu jest program translatorski, który tworzy możliwości systematycznej poprawy obecności polskiej literatury (zarówno współczesnej, jak i dawnej) w innych krajach. Instytut współpracuje z tłumaczami z języka polskiego, tworzy i rozbudowuje kolegium tłumaczy, dofinansowuje tłumaczy literatury polskiej, rozbudowuje portal internetowy.

 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Istniejący od 2004 roku Instytut organizuje podróże studyjne dla krytyków z zagranicy, wspiera polskie prezentacje na zagranicznych festiwalach i przeglądach, przygotowuje seminaria o polskim teatrze, zabiega o obecność polskich gości na najważniejszych festiwalach i w centrach sztuki teatralnej na świecie. W ramach platformy sieciowej playservice.net prowadzi promocję polskiej dramaturgii współczesnej. Instytut stworzył również program wspierania tłumaczeń polskiej literatury dramatycznej na potrzeby teatrów zagranicznych.

Mając na uwadze, że teatr jest ważnym medium spraw społecznych, zaczynem myślenia obywatelskiego i wolnościowego, celem Instytutu jest „promowanie również tej roli teatru w państwach, które walczą o swój demokratyczny kształt”. W ramach programu Teatr przestrzenią wolności Instytut nawiązuje kontakty z artystami teatru w Gruzji, Iranie, Białorusi, Ukrainie, Mołdowie, Serbii i Rosji. Narzędziami tej pracy jest wymiana informacji (także o współczesnej dramaturgii, jako nośnika demokratycznych idei), wymiana festiwalowa, organizacja warsztatów, wspieranie wydawnictwa promującego dorobek polskiego teatru i jego tradycyjnej otwartości. Od 2005 roku Instytut prowadził przygotowania polskiej ekspozycji narodowej na Praskim Quadriennale, najważniejszej na świecie wystawie scenografii teatralnej. Instytut należy m.in. do dwóch organizacji międzynarodowych o zasięgu europejskim (European Network of Information Centres for Performing Art (ENICPA, www.enicpa.org) i światowym – International Association of Libertaries and Museums of the Performing Arts (SIBMAS).

Polski Instytut Sztuki Filmowej

PISF, powołany w 2005 roku, jest statutowo zobowiązany do promowania polskiej sztuki filmowej na świecie, zarówno w sensie prezentacji i promocji samych filmów, jak i dorobku polskich twórców filmowych oraz potencjału Polski jako partnera koprodukcji i usług filmowych, a także do prowadzenia jak najszerszej współpracy międzynarodowej w zakresie filmu, w szczególności poprzez wymianę dzieł i twórców, wspieranie organizacji międzynarodowych projektów filmowych, nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami i organizacjami, wspieranie szkoleń i doskonalenia zawodowego twórców filmowych, jak i innych poczynań o charakterze międzynarodowym, podkreślających obecność polskiego filmu i jego twórców w dorobku kina europejskiego i światowego.

Działalność PISF służy prezentowaniu bogatej oferty filmowej i przedsięwzięć koprodukcyjnych, a także profesjonalnie prowadzanej promocji. Cele strategiczne w latach 2006/2007 to wspieranie udziału polskich filmów i ich twórców w najważniejszych międzynarodowych przedsięwzięciach filmowych i festiwalach o wysokiej randze, bez zaniedbywania jednak przedsięwzięć o mniejszym zasięgu, lecz ważnych dla poszczególnych gatunków filmowych, zakresów tematycznych, obszarów kulturowych. Poza cyklicznymi projektami filmowymi takimi jak festiwale o różnej randze i zasięgu, na całym świecie organizuje się projekty okazjonalne, zarówno o charakterze przeglądowym (retrospektywy całego dorobku kinematografii), bądź szczegółowym (retrospektywy tematyczne), lub prezentujące dorobek poszczególnych twórców.

PIFS wspiera finansowo i organizacyjnie festiwale kina polskiego (Londyn, Moskwa, Seattle, Sankt Petersburg, Hanower, Brema, Hamburg, Berlin, Los Angeles, Wilno, Nowy Jork, Chicago, Dublin). Współpracuje też z polskimi ośrodkami za granicą (instytucjami i środowiskiem polonijnym, jak i partnerami zagranicznymi) oraz upowszechnia wiedzę o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą. PIFS opracowuje również odpowiednie materiały promocyjne i profesjonalny katalog polskich filmów.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina powołano w 2001 roku decyzją Sejmu. Zajmuje się m.in.: badaniami naukowymi oraz popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce, publikacjami, organizowaniem koncertów, konferencji, kursów. NIFC współdziała z instytucjami i organizacjami chopinowskimi na całym świecie, gromadzi archiwalia
i obiekty muzealne, sprawuje kontrolę nad wykorzystaniem wizerunku i nazwiska Fryderyka Chopina. Sprawdzianem działań promocyjnych tej instytucji będzie rok 2010 – Rok Chopinowski.


poprzedni rozdział
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo