Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Janda Krystyna

– Aktorka, reżyserka, autorka książek i felietonów.
– Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
– Na scenie zadebiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum rolą Anieli w Ślubach panieńskich w reżyserii Jana Świderskiego (1976) i jednocześnie w Teatrze Małym rolą Doriana Graya w sztuce Johna Osborne’a. Aktorka warszawskiego Teatru Ateneum, a później Teatru Powszechnego w Warszawie.
– Jeszcze jako studentka wystąpiła w legendarnym spektaklu telewizyjnym Trzy Siostry Antoniego Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego – zagrała Maszę. W filmie zadebiutowała w Człowieku z marmuru w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zagrała około 80 ról filmowych w Polsce i za granicą, z których największą okazała się kreacja w Przesłuchaniu w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, za którą otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes. Zagrała także wiele ról w Teatrze Telewizji.
– Reżyserka spektakli teatralnych i telewizyjnych (od 1999). Ma na swoim koncie reżyserię filmu fabularnego Pestka, według kultowej powieści Anki Kowalskiej. Wyreżyserowała kilkanaście spektakli w Teatrze Telewizji.
– Założycielka autorskiego Teatru Polonia (2005) prowadzonego przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury.
– Laureatka Europejskiej Nagrody Mediów Médaille Charlemagne (2006). Wybrana do grona najwybitniejszych aktorów polskich XX wieku przez czytelników „Polityki”. Nagrodzona Złotą Kaczką w kategorii Najlepsza Aktorka ostatniego 50-lecia kinematografii polskiej (2007).

Dzień pierwszy 23.09 : Sympozjum 5: Teatr dla teatru
Funkcja : Uczestnik/Uczestniczka
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo