Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
11.05.2009
Gdzie jest kultura po 20 latach? Konferencja prasowa Kongresu Kultury Polskiej
7 maja w Kinie Rejs w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Przewodniczącego Rady Programowej prof. Piotra Sztompki, członków Rady Programowej Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy, koordynatora prac nad Raportem o stanie kultury prof. Jerzego Hausnera oraz Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanny Mytkowskiej.

Konferencja poświęcona była celom, dla których odbędzie się we wrześniu w Krakowie Kongres Kultury Polskiej. Zaprezentowano również stronę internetową przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury.

Podczas Kongresu kondycja kultury polskiej analizowana będzie z kilku punktów widzenia.

Minister Bogdan Zdrojewski podkreślił, że priorytetowym obszarem, wymagającym reformy jest edukacja kulturalna, która powinna nie tylko kształcić potencjalnych artystów, ale także wychowywać nową widownię.

Prof. Jerzy Hausner na podstawie prognozy dla sektora kultury na lata 2009-2011 przygotuje założenia reformy w obliczu kryzysu ekonomicznego. Zaproponuje nowy projekt ustawy o działalności kulturalnej, wskazujący na różnicowane źródła finansowania, skojarzony z regulacjami podatkowymi. Ustawa zreformuje rolę i funkcję ministerstwa kultury, zagwarantuje instytucjom samodzielność programową i autonomię zarządzania przy jednoczesnej kontroli wydatkowania środków publicznych. Inne propozycje systemowych zmian w sektorze kultury to przekazanie niektórych narodowych instytucji kultury samorządowym organizatorom oraz utworzenie specjalnych funduszy zasilających finansowo działania kulturalne.

Prof. Sztompka wskazywał na demokratyczny charakter kultury, do której dostęp powinien być jak najszerszy oraz na potencjał społeczeństwa obywatelskiego.

Joanna Mytkowska zwróciła uwagę na konieczność stworzenia publicznej platformy do negocjacji dla artystów, odbiorów i decydentów.

Dzięki filmowej rejestracji konferencji, która zostanie wkrótce udostępniona, będą mogli Państwo dowiedzieć się jakie nadzieje Agnieszka Holland i Andrzej Wajda wiążą z obradami Kongresu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz do odwiedzenia Centrum Prasowego, gdzie można przeczytać dwa artykuły prasowe poświęcone założeniom VI Kongresu oraz reformie kultury przygotowywanej przez prof. Jerzego Hausnera. 


Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo