Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
09.03.2009
Gazeta Wyborcza: Będzie nowy Kongres Kultury Polskiej
Prawie tysiąc uczestników, artystów, działaczy kultury, urzędników samorządowych i szefów instytucji ma wziąć udział w Kongresie Kultury Polskiej, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie.

Cel kongresu, który odbywać się będzie pod hasłem: "Kultura w czasie zmian", to podsumowanie 20 lat funkcjonowania kultury w wolnej Polsce. Pomysłodawcą i patronem przedsięwzięcia jest minister kultury Bogdan Zdrojewski, gospodarzem - Uniwersytet Jagielloński. Radzie programowej kongresu przewodniczy prof. Piotr Sztompka. W jej skład wchodzą m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Penderecki, Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka, Stanisław Bereś i Edmund Wnuk-Lipiński. W tym tygodniu zostanie ostatecznie zatwierdzony program.

Będzie to już szósty kongres kultury polskiej w historii, poprzednie zwoływano z inspiracji elit społecznych i intelektualnych w latach 1910, 1936, 1966, 1981 i 2000. W grudniu 1981 r. obrady kongresu przerwało wprowadzenie stanu wojennego. Dlaczego ministerstwo chce zwołać kolejne spotkanie?
- Chcemy dotknąć rzeczywistości, w jakiej działa kultura, przyjrzeć się legislacji, mechanizmom finansowym, kosztom, ocenić wartość infrastruktury, system edukacji, poziom inwestycji. Chcemy także znaleźć praktyczne recepty na choroby i zagrożenia w obszarze kultury - mówi Zdrojewski.

Punktem wyjścia do dyskusji ma być stworzony przez grupę specjalistów "Raport o stanie kultury". To pierwszy tak obszerny dokument podsumowujący ostatnie 20 lat funkcjonowania instytucji kultury i środowisk artystycznych w Polsce, uwzględniający nieopisany dotąd przemysł kultury. Poza debatą środowiska nad stanem polskiej kultury zaproponowane zostaną rozwiązania, również legislacyjne, poprawiające funkcjonowanie instytucji kultury i systemu edukacji artystycznej.

Autorem logo i oprawy plastycznej Kongresu jest malarz Leon Tarasewicz. Przygotowana jest także strona internetowa KKP. Ministerstwo chce za pomocą nowoczesnych technologii dotrzeć do młodych odbiorców kultury, planowane są m.in. debaty online.

Kontynuacją kongresu ma być Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się w 2011 r. we Wrocławiu, w czasie polskiej prezydencji w UE. Dokument programowy EKK przygotowali prof. Marcin Król, filozof i historyk idei, i prof. Krzysztof Michalski, filozof, twórca i rektor Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tematem głównym wrocławskiego kongresu ma być problem wykluczenia z kultury.

Autor: Roman Pawłowski

Źródło: Gazeta Wyborcza
http://wyborcza.pl/1,75475,6361739,Bedzie_nowy_Kongres_Kultury_Polskiej.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4809254

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo