Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Fundacja dla Śląska
Fundacja dla Śląska - Śląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, od 2005 roku gromadzi dzieła sztuki współczesnej w ramach programu ZNAKI CZASU. Kolekcja powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Śląskiego, władzom Gminy Katowice a także dzięki przekazywanym darowiznom oraz sponsorom.


(…)„Kolekcja, znajdująca się w gestii Fundacji dla Śląska, liczy pond 300 prac kilkudziesięciu artystów. Układają się one w różnorodne wątki obrazujące współczesność, widziane i przeżywane przez artystów polskich przełomu XX i XXI wieku. Znajdują się w niej głównie dzieła odnoszące się do problematyki społecznej, tożsamości kulturowej czy pamięci historycznej, chociaż nie brakuje w niej także prac o odmiennym, kontemplatywnym wyrazie, zróżnicowanych pod względem stylistyki i użytych mediów.
Śląska kolekcja uznawana jest za bardzo interesującą pod względem koncepcji gromadzenia prac. Anda Rottenberg, kuratorka i krytyk sztuki, uznała, iż w kolekcji tej „wyraziście rysuje się wielopłaszczyznowa narracja, krzyżująca wątek ogólnopolski z lokalnym”, zaś autorzy kolekcji odwołują się do dwóch ważnych tendencji w polskiej sztuce: tradycji konceptualnej i tradycji figuratywnej.” (…)
tekst: Agata Smalcerz
dyrektor BWA w Bielsku-Białej;
członek Komisji Zakupów Śląskiej
Kolekcji Sztuki Współczesnej


Dane kontaktowe

Fundacja dla Śląska,
40-009 Katowice, ul. Warszawska 27
tel./fax (32) 256-49-92, 253-53-04,
e-mail: biuro@dlaslaska.pl,

www.dlaslaska.pl

Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo