Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
25.06.2007
Fundacja Kultury: Kongres Kultury Polskiej
Czterokrotnie w ciągu XX wieku, w latach 1910, 1936, 1966 i 1981, z inspiracji elit społecznych i intelektualnych zwoływano w Polsce kongresy kultury. Piąty – Kongres Kultury Polskiej 2000 – odbył się w Warszawie w dniach 8-10 grudnia 2000 r. Idea jego zwołania zyskała zainteresowanie i aprobatę wielu środowisk. Po licznych konsultacjach w środowiskach ludzi związanych z kulturą, zarówno naukowców jak i praktyków, zawiązał się Komitet Organizacyjny Kongresu Kultury Polskiej i powołano Radę Programową. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został Profesor Andrzej Siciński, wybitny socjolog kultury i wieloletni przewodniczący Rady Programowej Fundacji Kultury. Fundacji powierzono też zadania związane z przygotowaniem, organizacją, pozyskiwaniem funduszy i promocją Kongresu .
Patronat nad Kongresem Kultury Polskiej objęli: Prezydent RP, Prymas Polski, Marszałek Sejmu RP, Marszałek Senatu RP, Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej i Minister Nauki.

W intencji organizatorów, Kongres miał być odpowiedzią na wyzwania stojące przed kulturą polską u progu XXI wieku, wynikające między innymi z nowej sytuacji historycznej w jakiej znalazł się nasz kraj po pierwszym okresie transformacji ustrojowej i bliskiej perspektywy zjednoczenia Europy. Miał być wyrazem koalicji różnych środowisk kulturotwórczych i forum afirmacji kultury pojmowanej jako zasób najlepszych wartości, źródło tożsamości narodowej i jednocześnie czynnik rozwoju społecznego. Miał też dać impuls do powstania rzetelnej diagnozy stanu kultury polskiej na przełomie wieków i jednocześnie zainspirować do stworzenia pełnego wyobraźni projektu na przyszłość.

Kongres zakwestionował nieuchronność totalnej komercjalizacji kultury; omnipotencję praw rynku i dominację przemysłów kulturowych, jako głównych regulatorów i determinant jej rozwoju, postulując w swym przesłaniu, aby prawdziwe wartości, postaci twórców kultury i dzieła postawić w miejscu, w którym będą przedmiotem publicznej głośności i widoczności społecznej, godności i prestiżu, źródłem autorytetu. Przyjęte na Kongresie rezolucje, kierowane do władz naszego państwa, wskazywały ponadto na szereg konkretnych problemów wymagających, zdaniem uczestników, natychmiastowych działań. Wśród problemów tych wymieniono sytuację prawno-finansową instytucji kultury, organizacji non-profi t i twórców. Zwrócono się również z apelem o wsparcie działań organizacji międzynarodowych występujących w obronie twórców z tych krajów świata, w których łamane są podstawowe zasady demokracji i swobody twórcze.

Źródło: Fundacja Kultury
http://www.fundacjakultury.pl/37,Kongres_Kultury_Polskiej_.htm

« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo