Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Fundacja Galerii Foksal - Piotr Sarzyński

05.1995 zostaje zarejestrowana Fundacja Galerii Foksal (FGF). W założeniu miała wspierać działalność jednej z najbardziej zasłużonych w kraju – Galerii Foksal. Przez pierwsze dwa lata pozostawała praktycznie w stanie uśpienia, przez kolejne trzy jej aktywność była ograniczona. Prawdziwy przełom nastąpił w grudniu 2001 r. Wówczas to trójka współkierujących Fundacją młodych historyków sztuki (Andrzej Przywara, ur. 1968, Joanna Mytkowska, ur. 1970, Adam Szymczyk, ur. 1970) postanowiła uniezależnić się od Galerii Foksal i pod szyldem FGF rozpocząć samodzielną działalność. Oficjalnie był to protest przeciwko włączeniu galerii w struktury Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Faktycznie jednak wydaje się, że młodym, ambitnym kuratorom nie odpowiadała linia programowa Galerii Foksal realizowana przez jej długoletniego szefa – Wiesława Borowskiego. Zamiast utrwalania legendy chcieli przyciągnąć nową sztukę, nowych artystów, nową, młodą publiczność, bardziej dynamicznie włączyć się w międzynarodowy obieg, podejmować niekonwencjonalne wyzwania. Abstrahując od tych motywacji, wielu miało im za złe zawłaszczenie historycznej nazwy, do której – zdaniem adwersarzy – nie mieli prawa.

Ich artystyczne działania sytuują się w szerokim spektrum: od imponującej rekonstrukcji pracowni legendarnego konceptualisty Edwarda Krasińskiego, po pokazy filmowe. Od wystaw klasyków sztuki, po prezentacje artystów dopiero rozpoczynających karierę. Przede wszystkim jednak zasłynęli ze świetnej promocji w kraju, ale przede wszystkim za granicą (m.in. dzięki regularnej obecności na prestiżowych targach Art Basel i Frieze) artystów, których włączyli do własnej „stajni”: Pawła Althamera, Artura Żmijewskiego, Katarzyny Józefowicz, Wilhelma Sasnala, Moniki Sosnowskiej czy Roberta Kuśmirowskiego.

Z dawnej trójki współpracowników w Fundacji Galerii Foksal pozostał Andrzej Przywara. Adam Szymczyk jest dziś dyrektorem Kunsthalle w Bazylei, zaś Joanna Mytkowska – dyrektorem Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Dziś Fundacja Galerii Foksal uchodzi za najważniejszą w kraju placówkę promującą młodą sztukę i budującą lokalne hierarchie wartości.


Dziedzina sztuki : Sztuka
Autor : Piotr Sarzyński
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo