Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Flaga - Edwin Bendyk

5 lipca 2005 r. irlandzki zespół muzyczny U2 przyjeżdża do Chorzowa, jednego z przystanków na trasie koncertowej promującej album „Vertigo”. Padają pierwsze takty utworu „New Year’s Day”, napisanego po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego dla Lecha Wałęsy i „Solidarności”. Gdy Bono odwrócił się w kierunku publiczności, wielotysięczna widownia Stadionu Śląskiego tworzyła gigantyczną, biało czerwoną flagę. Irlandczycy oniemieli. Inicjatorem happeningu był Zbych, czyli Zbyszko Zalewski, fan U2 z Poznania. W swej akcji posłużył się techniką flash mobu – mobilizacji społecznej za pomocą komunikatów w Internecie i sms ów do jakiegoś spektakularnego działania. Zbyszko rzucił hasło, by widzowie z płyty stadionu przynieśli coś czerwonego, a z trybuny coś białego i na umówiony sygnał zaczęli machać. Nikt nie spodziewał się efektu, który podsumowuje Bono: „Polska była najwspanialszym momentem całej trasy (...), gdy się obróciłem cały stadion 80 tys. ludzi był biało czerwony, ledwie mogłem mówić, o śpiewaniu nie wspominając”.

W cieniu flagi trwała druga, nie zaplanowana wcześniej akcja. Jak zwykle podczas wielkich koncertów bywa, niektórym z uczestników udało się wnieść, mimo zakazu, kamery filmowe. Ukryte przed czujnym okiem ochrony w osobistej bieliźnie i innych niedostępnych miejscach mają na prywatny użytek dokumentować wielkie wydarzenie. Gdy jednak okazało się, że U2 nie planuje publikować własnego filmu z chorzowskiego koncertu, jeden z fanów, Bartek Bugajski, rzucił w Internecie hasło do innych uczestników koncertu: „nadsyłajcie swoje filmy!”. Jedenaście nagrań z różnych miejsc stadionu, osiem miesięcy pracy, rezultat: ponaddwugodzinny film dostępny za darmo w sieci. „Ten koncert został nagrany i zmontowany przez polskich fanów dla polskich fanów. Jest udostępniany za darmo i jeśli ktoś żąda pieniędzy za jego obejrzenie, czuj się oszukany” – głosi informacja w Internecie. Bono otrzymał kopię filmu nagraną na płytę DVD, wręczyła mu ją w Dublinie 24 grudnia 2006 r. Agnieszka Kręglewska, dziewczyna, z którą artysta tańczył na scenie podczas chorzowskiego koncertu.

Flaga i film to przykłady działania „inteligentnego tłumu” (smart mob), by użyć pojęcia ukutego przez Howarda Rheingolda, wybitnego badacza cyfrowej rzeczywistości. Dzięki nowym technikom komunikacji, Internetowi i telefonii komórkowej otworzyły się niedostępne wcześniej możliwości zbiorowego, twórczego działania. Wikipedia, zbiorowe tłumaczenie w sieci na polski książki Lawrence’a Lessiga „Wolna kultura” i wiele innych mniej lub bardziej ambitnych projektów. 6 sierpnia br. U2 ponownie przyjedzie do Polski. Zbyszko już wzywa fanów, by szykowali flagę.Dziedzina sztuki : Media
Autor : Edwin Bendyk
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo