Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Finansowanie kultury

Podczas Kongresu Kultury minister Michał Boni dokonał prezentacji raportu „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”. Ten dalekosiężny plan zakłada zwiększenie udziału kultury w PKB do 5% oraz zmniejszenie odsetku Polaków nie uczestniczących w odbiorze kultury z obecnych 60% do 30%. Czy czas, który minął od Kongresu do dziś przybliżył nas do realizacji tych celów?

W sumie: 14 «12»

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

12.10.10, 19:53

Koniec 50% kosztów uzysku...?
Do 1% na kulturę jeszcze bardzo bardzo daleko, a tymczasem artystów czeka niemiła niespodzianka... Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że należy się liczyć z tym, że artyści, twórcy, naukowcy i dziennikarze pozbawieni zostaną przywileju, jakim jest odliczanie od podatku 50% tak zwanych kosztów uzysku. Taka ewentualność ma być wprowadzona, jeśli dług publiczny przekroczy w najbliższym czasie 55% PKB.
(Jest to jedno z kilku ewentualnych "cięć" obok np. zniesienia ulgi na dzieci oraz ulgi internetowej czy pewnej już podwyżki podatku VAT do 23%.)
O możliwości takiej mówił już dwa tygodnie wcześniej premier Donald Tusk w programie telewizyjnym Tomasza Lisa. Nie są to więc "płonne słowa", ale całkiem prawdopodobne rozwiązania.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

28.10.10, 17:18

Co to znaczy 50% kosztów uzysku...
Minister Michał Boni słusznie przestrzegał, żeby nie straszyć zabraniem twórcom 50 % kosztów uzysku oraz odebraniem innych ulg podatkowych... W każdym razie przynajmniej w najbliższym czasie nie grozi nam utrata tej ważnej dla środowiska ludzi sztuki ulgi. Pomysłodawcy odebrania 50% kosztów uzysku najwyraźniej nie maja pojęcia, czym faktycznie jest ta ulga, o czym świadczyć może choćby powtarzana kilkakrotnie przez premiera Donalda Tuska konstatacja, że to niesprawiedliwość, która daje np. świetnie zarabiającym dziennikarzom jeszcze większy zarobek. Kompletna pomyłka!
50% kosztów uzysku, oznacza: brak tych wszystkich przywilejów, które posiada się na jakimkolwiek etacie, konieczność finansowania z własnej kieszeni wszystkich narzędzi, przyborów, materiałów etc. niezbędnych do wykonania dzieła, brak ciągłości pracy, utratę zarobku w przypadku choroby, przestoju, jakiejkolwiek przerwy. Łączy się też z takimi absurdalnymi niedogodnościami, jak np. niemożność wzięcia kredytu, rat itp.
Państwo zamiast odbierać ulgę tej dosyć sponiewieranej grupie społecznej, powinno się raczej zastanowić, co zrobić z tymi wszystkimi, którzy siła rzeczy nie mają praktycznie żadnych zabezpieczeń emerytalnych. Najwyraźniej przyjdzie im pracować z umowami o dzieło do śmierci, albo biedować - a jest to grupa nie dość, że nie mała, to - jak odnoszę wrażenie - stale rosnąca...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

28.10.10, 17:23

Vat za ksiązki - cztery miesiące później
Ministerstwu Finansów udało się odroczyć wyrok na polskie czytelnictwo... W 2010 r. wygasa okres przejściowy, który Polska wynegocjowała z UE, co oznacza, że VAT na książki wzrośnie z dotychczasowej stawki 0% do 5%. Na szczęście - jak zapowiada ministerstwo - stanie się to nie od stycznia, ale od maja 2011: czyli jeszcze cztery miesiące ulgi...
Można zatem być pewnym, że w połowie 2011 roku ceny książek zostaną zwiększone, a dramatycznie niskie czytelnictwo w naszym kraju jeszcze bardziej się obniży...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

15.12.10, 19:29

Syzyfowa praca Obywateli Kultury
Obywatele Kultury zebrali się w minioną sobotę (11 grudnia 2010), by podsumować swoją dotychczasową działalność i przedstawić swoje postulaty zebrane w tak zwanych "Pakcie dla Kultury". Koronnym postulatem, pod którym podpisał się już przeszło 80 tys. zwolenników akcji jest oczywiście zwiększenie dotacji na kulturę do 1% PKB. Pomysł ten zyskał poparcie m.in. Agnieszki Odorowicz, prof. Andrzeja Mencwela czy autora odłożonego na półkę planu reformy kultury - prof. Jerzego Hausnera. "Pakt dla Kultury" zawiera także inne postulaty - jak np. spełnienie zobowiązania rządu do wprowadzenia w publicznych instytucjach kultury rad powierniczych oraz do zapewnienia możliwości finansowania kultury także z innych źródeł pozabudżetowych (np. ze środków unijnych czy prywatnych).
Wydaje się jednak, że nadzieje zebranych rozwiał wysłannik rządu - minister Michał Boni, który postulat 1% PKB uznał za nierealny w obecnej sytuacji ekonomicznej naszego kraju. Znamienne, że to właśnie minister Boni roztaczał na Kongresie Kultury perspektywę postępującego wzrostu dotacji na kulturę do 5% za 20 lat. Na razie wydaje się, że futurystyczna wizja ministra oddala się a nie przybliża, zaś postulaty Obywateli Kultury przegrywają z twardą ekonomią i pozostają jedynie w sferze utopii (bez względu na ilość zebranych podpisów...).
W sumie: 14 «12»
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo