"Poprzednie Kongresy Kultury były dla polskich środowisk twórczych ważnym, a niekiedy dramatycznie ważnym wydarzeniem (jak choćby Kongres przerwany wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku). Były one miejscem refleksji oraz sporów na temat miejsca polskiej kultury w polskiej i międzynarodowej przestrzeni publicznej, na temat jej funkcji społecznych, a także – stawały się okazją do wyrażenia przez środowiska twórcze głosu w kwestiach najbardziej fundamentalnych dla bytu i rozwoju Polski i Polaków. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem, choć dodatkowo pojawia się możliwość krytycznej oceny minionych dwóch dekad niepodległości oraz zastanowienie się nad miejscem polskiej kultury w wielkiej rodzinie demokratycznych narodów Europy i świata. Bez specjalnego ryzyka można przewidywać, iż debaty kongresowe staną się ważnym punktem odniesienia nie tylko dla samych twórców kultury, ale także dla polityków, decydujących o instytucjonalnych mechanizmach, w ramach których funkcjonuje polska kultura i twórczość artystyczna."
• Urodził się 4 maja 1944 r. w Suchej pod Tucholą.
• Socjolog, założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, pisarz science fiction. Zajmował stanowisko doradcy ds. polityki społecznej NSZZ „Solidarność” oraz był członkiem zespołu „Solidarności” w obradach Okrągłego Stołu.
• Wykładał gościnnie na Uniwersytecie Notre Dame, na uniwersytetach w Ottawie, Oslo, Bergen, Toronto, Montrealu, Sofii. Stypendysta Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu, Wissenschaftskolleg w Berlinie oraz Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu. Wykładowca College of Europe (Natolin – Brugge). Członek międzynarodowych organizacji naukowych, autor kilkunastu naukowych książek z dziedziny socjologii. Rektor Collegium Civitas w Warszawie. Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułu Naukowego.
• W latach 1989–1991 kierował zespołem doradców naukowych Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
Edmund Wnuk-Lipiński