Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Donosy - Edwin Bendyk

„Gospodarka rynkowa: Do tej pory nie bylo sera po 140 zl, teraz nie ma sera w jednych sklepach po 600 zl, a w innych po 380. Istotna różnica. Za to dostaliśmy podwyżki indeksacyjne: prawie dwukrotne” – czytamy (z zachowaniem oryginalnej pisowni) w pierwszym numerze elektronicznej gazety „Donosy” z 2 sierpnia 1989 r. Wraz z nową polską demokracją rozpoczyna się także epoka komunikacji cyfrowej. Podobnie jak w innych miejscach na świecie, awangardę komunikacyjną tworzą naukowcy, pierwszym redaktorem naczelnym „Donosów” był Ksawery Stojda, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis działa do dziś.

W sierpniu 1989 r. w Polsce brakowało nie tylko sera. Nie było także jeszcze Internetu, a dostęp do niego chroniło embargo, odcinające kraje bloku komunistycznego od nowych technologii. Ograniczony dostęp do zalet nowego medium mieli jednak polscy uczeni zaangażowani w sieci międzynarodowej współpracy. „Potrzebowaliśmy normalnego dostępu do globalnej sieci jak ryba wody. Zdawaliśmy sobie sprawę, że bez tego odpadniemy z naukowego wyścigu, a nasze wcześniejsze wysiłki, włożone choćby w przygotowanie badań na teleskopie Hubble’a i budowę akceleratora w Hamburgu, pójdą na marne” – mówił tygodnikowi „Polityka” Jacek Gajewski, fizyk z UW.

Włączenie Polski do sieci stało się szybko jednym z priorytetów rodzącej się III Rzeczpospolitej. Gdy Lech Wałęsa wygłaszał 15 listopada 1989 r. słynne przemówienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Bronisław Geremek walczył o Internet, spotykając się m.in. z Irą Fuchsem, szefem Computer Research Education Network. Dyplomatyczne wysiłki przyniosły efekt, embargo zostaje zniesione, w połowie 1990 r. Polska zyskuje obywatelstwo w cyberprzestrzeni – zostaje ustanowiona domena.pl, 17 lipca 1990 r. następuje pierwsza w pełni legalna wymiana e maili. Za oficjalną inaugurację polskiego Internetu uważa się jednak dzień 17 sierpnia 1991 r., kiedy Rafał Pietrak nawiązał łączność z Kopenhagą, używając internetowego protokołu komunikacyjnego IP.

W tym samym czasie w Genewie, w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek CERN brytyjski informatyk Timothy Berners Lee szykował kolejną rewolucję – WWW (World Wide Web), Globalną Pajęczynę, która umożliwiła błyskawiczne wypełnienie internetowej sieci treścią i usługami. Pierwszy polski serwer WWW powstał 20 października 1993 r. na Wydziale Fizyki UW.

Co dalej?
Czytaj więcej o początkach polskiego internetu.
Dziedzina sztuki : Media
Autor : Edwin Bendyk
Licencja : CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo