Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Co z ustawą medialną?

Kto rządzi naszymi mediami? Czy ludziom kultury uda się odpolitycznić takie instytucje jak Polskie Radio czy TVP? Czy inicjatywa stworzenia przez ludzi kultury własnej ustawy medialnej jest przedsięwzięciem, które ma szanse powodzenia?

W sumie: 9  

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

13.03.10, 11:27

Loteria medialna...
Po zakończeniu krakowskiego Kongresu Kultury wielu komentatorów uważało, że jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest powstanie Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych. Ten utworzony przez uczestników Kongresu organ postawił sobie za cel odpolitycznienie mediów publicznych i stworzenie własnego projektu ustawy medialnej. Na projekt ten czekano z niecierpliwością, choć niektórzy (jak np. Janina Paradowska z „Polityki”) nie wróżyli temu przedsięwzięciu większego powodzenia. Po paru miesiącach pojawiły się wreszcie zręby tego projektu. Jeden z pełnomocników KOMP Maciej Strzembosz wyjawił, że projekt zakłada m.in. wybieranie 50 członków komitetu mediów publicznych z 250 kandydatów za pomocą... losowania. Strzembosz tłumaczy, że w ten właśnie sposób udałoby się uniknąć upolitycznienia. O pomyśle tym wypowiada się z dozą ironii np. felietonista „Przekroju” – Krzysztof Szczepaniak. W artykule o znamiennym tytule „Publiczne media w ręku sierotki” zastanawia się, co jeśli w ten właśnie sposób zostaną wyłonieni kandydaci wyłącznie jednaj opcji politycznej? To ironiczne pytanie nie jest chyba jenak bezzasadne. Czy naprawdę jedynym sposobem uniknięcia politycznych koterii jest w naszym kraju zdanie się na ślepy los?...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

16.03.10, 21:22

Projekt ustawy medialnej pójdzie do kosza?
Wszystko wskazuje na to, że wypracowany przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych projekt ustawy medialnej nie zyska aprobaty rządu. Kontrowersje wzbudził m.in. pomysł na finansowanie mediów z tzw. opłaty audiowizualnej płaconej przy okazji corocznego rozliczenia podatkowego (w wysokości 8 zł miesięcznie). Taka opłata nie podoba się choćby szefowej komisji kultury - Iwonie Śledzińskiej - Katarasińskiej, która - jak podaje Dziennik "Gazeta Prawna" - skomentowała, że "nie ma zgody na dodatkowy podatek". W tej sytuacji wydaje się, że Platforma Obywatelska wróci raczej do zarzuconego wcześniej pomysłu finansowania mediów z budżetu państwa. Może to oznaczać, że cała praca wykonana przez członków KOMP w ciągu miesięcy po Kongresie Kultury pójdzie jednak na marne.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

20.03.10, 14:01

Wajda chce zaorać TVP / Wajda i majtki Dody
Członkowie Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych (Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Maciej Strzembosz, Jacek Żakowski i Iwo Zaniewski) podczas debaty "Bitwa o media publiczne" przedstawili założenia swojego projektu ustawy medialnej. Najbardziej radykalny w swoich wypowiedziach był Wajda, który stwierdził, że TVP należałoby zaorać i stworzyć tę instytucję od początku. "TVP jest tak droga w utrzymaniu, że musi nadawać reklamy i zdejmie majtki z Dody bez namysłu" - powiedział. Wajda wyjaśniał, że TVP zatrudnia 4 tys. pracowników (czyli przeszło 4 razy więcej niż TVN albo Polsat). Ponadto działa tam aż 30 związków zawodowych!

Jeśli zaś chodzi o sam projekt ustawy, to wygląda na to, że politycy interesują się nim tylko pro forma. PO ma w zanadrzu własne dwa projekty (odrzucone wcześniej przez prezydenta Kaczyńskiego). Liderzy tej partii twierdzą ponoć (jak donosi prasa "nieoficjalnie"), że nowa ustawa medialna będzie jedną z pierwszych podpisywanych przez... nowego prezydenta, którego wybierzemy jesienią.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

14.06.10, 21:55

Komorowski za projektem KOMP...?
Klamka zapadła: w programie telewizyjnym Tomasza Lisa pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski ogłosił publicznie, że podpisał odrzucenie sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (wcześniej zostało ono odrzucone przez sejm i senat). Oznacza to, że KRRiT zostanie rozwiązana. Komorowski przekonywał, że jest to ważny krok na drodze do odpolitycznienia mediów publicznych, dodając, że oczywiście niewystarczający.
Marszałek opowiedział się za koniecznością uchwalenia nowej ustawy medialnej, przy czym jego zdaniem należałoby się oprzeć przede wszystkim na bezpartyjnym projekcie Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych! Komorowski zapowiada, że jeśli zostanie prezydentem do takiego właśnie rozwiązania będzie dążył.
To bardzo obiecujące deklaracje, oczywiście jeśli nie są tylko przedwyborczymi obietnicami składanymi na niespełna tydzień przed wyborami prezydenckimi.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

23.06.10, 13:33

Czy bedzie szybka nowelizacja ustawy...
W sejmowej komisji kultury trwa dyskusja nad nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO. Jest to tymczasowy projekt przejściowy, zakładający m.in. natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych w mediach.
Wszyscy zgodni są co do jednego: media należy odpolitycznić, jednak już co do szczegółów nie ma takiej zgody.
Projekt PO nie podoba się jednak opozycji ani przedstawicielom środowisk twórczych, które w tej dyskusji reprezentuje Szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Jacek Bromski. Ciekawe czy osobny projekt stworzony przez twórców (Komitet Obywatelski Mediów Publicznych) doczeka się podobnej dyskusji...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

06.07.10, 21:47

"Mała nowelizacja" w pierwszym czytaniu
Przedstawiciele kultury i posłowie nie mogą się jakoś dogadać, co do sposobu poprawienia sytuacji mediów publicznych. Dziś (6 lipca 2010) odbyło się w Sejmie czytanie tak zwanej małej nowelizacji Ustawy Medialnej autorstwa posłów PO. Jak przekonywała szefowa komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska jest to bardzo mała i doraźna nowelizacja, która wypełnić ma lukę między niedawnym rozwiązaniem KRRiTv a uchwaleniem przyszłej ustawy medialnej (jakiej? jeszcze nie wiadomo...) Jednak ta tymczasowa nowelizacja nie spotkała się z przychylnością ani opozycji ani środowisk twórczych. Np. Jacek Żakowski (przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, które zgłosiło wcześniej własny projekt) wyraził obawy, że jej uchwalenie przyniosłoby odwrotny skutek od zamierzonego: doprowadziłoby do "upolitycznienia" i "upaństwowienia" mediów, a nie co do ich niezależności. Za koncepcją twórców opowiedział się Grzegorz Napieralski - przewodniczący SLD, który wyraził opinię, że "oddanie" mediów twórcom raz na zawsze wyrwałoby je spod "kurateli" polityków.
Póki co do "małej nowelizacji" zgłoszona przeszło dwadzieścia poprawek, więc nie wiadomo, jakie będą jej dalsze losy.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

21.07.10, 23:58

Maciej Strzembosz o mediach publicznych
Projekt Ustawy Medialnej autorstwa Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych ma jeszcze szanse w sejmie. - tak przynajmniej twierdzi Maciej Strzembosz (prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i lider KOMP) w wywiadzie jakiego udzielił Grzegorzowi Miecugowowi ("Przekrój", 29 / 2010). Strzembosz jest dobrej myśli i przypomina, że na zmianę ustawy o kinematografii trzeba było czekać dziewięć lat, zaś projekt KOMP jak dotąd zyskał poparcie m.in. Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka. Strzembosz sprzeciwia się sformułowaniu "odpolitycznienia mediów", gdyż uważa je za mylące i nieadekwatne. Za niezwykle ważne uważa za to "odkomercjalizowanie mediów publicznych", które jego zdaniem "jest korzystne dla (mediów) prywatnych, bo zwiększa ich dochody reklamowe, które można przeznaczyć na produkcję."
Strzembosz wylicza też, że by ten cel osiągnąć należałoby przeznaczyć na ten cel ok. czterech miliardów złotych (wraz z zyskiem z reklam). Jego zdaniem "tyle potrzeba mediom publicznym, żeby zachowały europejski standard i blokowały tym samym możliwość wchodzenia na nasz rynek telewizji śmieciowych."

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

07.08.10, 20:44

Bliski finał nowelizacji
Sejm zakończył dziś prace nad nowelizacją ustawy medialnej, która teraz czeka już tylko na podpis prezydenta. Posłowie uwzględnili wszystkie trzy poprawki Senatu. Gdy ustawa wejdzie w życie, wygasną kadencje obecnych rad nadzorczych i zarządów w TVP oraz Polskim Radiu. Uchwalona z inicjatywy PO ustawa zmienia zasady wyboru władz mediów publicznych, tak, że rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia będą - tak jak dotąd - wybierane przez KRRiT, ale po przeprowadzeniu jawnego konkursu. Członkowie rad nadzorczych nie będą z kolei, jak do tej pory, nieodwoływalni w trakcie kadencji. Od teraz będzie mógł ich odwołać organ powołujący, czyli KRRiT lub właściwy minister.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

28.08.10, 22:47

Zmiany w TVP
Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej odwołała dotychczasowego przewodniczącego TVP Bogusława Szwedo, zawiesiło dwóch członków zarządu (Romualda Orła i Przemyława Tejkowskiego), a nastepnie powołała na p.o prezesa TVP S.A Włodzimierza Ławniczaka.
Utworzony w ten sposób nowy zarząd poinformował opinie publiczną, że ma charakter tymczasowy i zamierza kierować spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków Rady Nadzorczej i zarządu, które rozpisze KRRiT.
W sumie: 9  
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo