Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
Finansowanie kultury

Podczas Kongresu Kultury minister Michał Boni dokonał prezentacji raportu „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”. Ten dalekosiężny plan zakłada zwiększenie udziału kultury w PKB do 5% oraz zmniejszenie odsetku Polaków nie uczestniczących w odbiorze kultury z obecnych 60% do 30%. Czy czas, który minął od Kongresu do dziś przybliżył nas do realizacji tych celów?

W sumie: 14 «12»

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

13.03.10, 11:20

Chociaż 1% na kulturę
Już przeszło czterystu twórców podpisało się pod apelem do premiera Donalda Tuska, który znaleźć można na stronie http://www.forumsztukiwspolczesnej.blogspot.com/ Artyści domagają się w nim m.in. podniesienia wydatków na kulturę do minimum 1% budżetu państwa. Argumentują, że „kultura podnosi kapitał intelektualny” obywateli, a tymczasem wydatki na nią spadają. Podniesienie wydatków na kulturę do 1% było też jednym z głównych postulatów ubiegłorocznego Kongresu Kultury Polskiej.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

13.05.10, 11:49

Głos wołającego na puszczy
Petycja twórców do rządu z postulatem zwiększenia nakładów na kulturę do 1% BP (o której pisałem powyżej) pozostaje ciągle bez odpowiedzi (pod petycją podpisali się m.in. Krystyna Janda, Krystian Lupa, Wisława Szyborska, Wilhelm Sasnal, Maria Janion, Magdalena Abakanowicz, Artur Żmijewski i wielu innych ludzi sztuki). Na łamach "Przekroju" Marek Zając (zastępca redaktora naczelnego) zastanawia się czy jest to przejaw obojętności czy lekceważenia...
Przypominam, że na kulturę przeznaczone jest w naszym kraju 0,36% BP (a np. we Francji - 6% BP...)
Wobec braku odpowiedzi forum Obywateli Kultury postanowiło zebrać sto tysięcy podpisów popierających postulat, o którym mowa, a następnie skierować go ponownie do kancelarii premiera. Podpisy zbierane będą m.in. podczas corocznej Nocy Muzeów. Wydaje się więc, że zebranie 100 tysięcy podpisów nie przysporzy im większej trudności.
Milczenie władz jest zjawiskiem niepokojącym, interpretowanym jako "chowanie głowy w piasek". Może się zakończyć zdecydowaną opozycją wobec władz sporej i wpływowej grupy społecznej.

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

13.05.10, 12:02

cd.
I jeszcze jedno.
Fetowany i szeroko dyskutowany Kongres Kultury Polskiej - tytułowy dla tej strony - zakończył się zgodnym postulatem, że zwiększenie finansów na kulturę do co najmniej (!) 1 % BP jest priorytetowe.
Co do tego zgodni byli zarówno twórcy jak i politycy. Oczywiście ci, którzy byli na Kongresie. (Przypominam, że nieobecność prezydenta i premiera, mimo wcześniejszych zapowiedzi, odczytana została jako przejaw lekceważenia wobec Kongresu; niektórzy zastanawiali się nawet, czy nie oznacza to, że cały Kongres jest tylko i wyłącznie wydarzeniem propagandowym). Milczenie w tej sprawie ściąga ponownie zarzuty, że Kongres tak naprawdę niczemu nie służył, a naszym władz kultura tak naprawdę w ogóle nie obchodzi (gdyż są skoncentrowani wyłącznie na walce politycznej).
Co dalej z reformą kultury...?
Czy można w ogóle myśleć o jakiejkolwiek reformie, skoro nawet ta sprawa - uznana przez środowisko za priorytetową i dość oczywistą - nie doczekała się jakiejkolwiek odpowiedzi? A co dopiero sprawy skomplikowane, wymagające debaty i społecznej albo środowiskowej dyskusji, projekty kontrowersyjne, sporne, reformy trudne ale być może niezbędne...?

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

18.05.10, 22:59

Potrzeba przejrzystości
Bardzo trafne wydaje mi się spostrzeżenie Bogny Świątkowskiej, działającej w Fundacji Bęc Zmiana,
że w finansowaniu kultury w naszym kraju brak jest "przejrzystości". Świątkowska zauważa, że jest to kategoria nowa, konieczna do wprowadzenia. "Dziś nie wiemy, w jaki sposób rozdziela się dotacje. A to powinni wiedzieć nie tylko ludzie kultury, ale i zwykli obywatele".
To chyba bezsporna racja. Brak przejrzystości skłania bowiem do spekulacji, że dotacje rozdzielane są w sposób niemerytoryczny, a urzędnicy decydujący o ich przyznawaniu nad względy artystyczne przedkładają inne zupełnie kategorie i cele. Czyż nie stąd bierze się właśnie opinia, że w rozdzielaniu finansów na poszczególną działalność kulturalną ma się na względzie często np. doraźne cele polityczne...? (patrz wpis: "Ratunek dla Nowego za niewielką sumę..." / w wątku "Niezależne grupy artystyczne")

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

25.05.10, 21:03

Kultura się (nie) liczy...?
"PANIE PREMIERZE, CZEKAMY NA PANA REAKCJĘ JUŻ 89 DNI" - taką informację znaleźć można na stronie www.obywatelekultury.pl pod datą 25 maja 2010 roku.
"Obywatele Kultury" to nieformalny ruch obywatelski apelujący o zwiększenie nakładów na kulturę do 1% budżetu państwa (patrz: poprzednie wpisy).

O ich pozostającym wciąż bez odpowiedzi apelu pisze na łamach "Gazety wyborczej" Katarzyna Kolenda-Zalewska, której zdaniem "chyba już wiadomo, że reakcji nie będzie, a jeśli będzie, to negatywna. Minister finansów Jacek Rostowski zdecydowanie wypowiedział się przeciw."
Dziennikarka zauważa, że oczywiście dziś najważniejsza jest powódź, ale do sprawy wcześniej czy później trzeba będzie wrócić. I komentuje: "może więc artyści, którzy tak chętnie weszli do komitetu poparcia Komorowskiego, spróbują rozliczyć swojego kandydata i popierającą go partię z obietnic w sprawie kultury?"...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

08.06.10, 19:54

Powódź ważniejsza niż kultura. Niestety.
Dziś w nieco pesymistycznym tonie...

Forum Obywateli Kultury, czekające już 103 dni na odpowiedź premiera w sprawie złożonej przez nich petycji, chyba jednak się tej odpowiedzi nie doczeka.
To nie jest dobry czas dla kultury. Kolejne fale powodzi oraz odbywająca się kampania prezydencka sprawiają, że sprawa reformy kultury schodzi na coraz dalszy plan. Czy jednak jakiś czas dla kultury będzie w naszym kraju sprzyjający?

Pojawiła się też "groźba" nowelizacji budżetu, takiej, która miałaby pomóc obszarom objętym powodziom. Ciekawe jakiemu resortowi autorzy tego projektu chcieliby "odebrać" część nakładów, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na pomoc powodzianom. Gdzie są te nadwyżki finansowe, możliwe do przekierowania na w/w cel...?

Czy w tej sytuacji politycznej i społecznej postulat zwiększenia nakładów na kulturę ma choć minimalna szansę powodzenia?...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

15.06.10, 19:15

Kogo popierają artyści - i co z tego wynika...
Spotkanie pod hasłem "Po co państwu kultura?" (o którym przeczytać można także na stronie głównej) odbędzie się w Instytucie Teatralnym na trzy dni przed wyborami prezydenckimi. Na spotkanie zaproszeni zostali kandydaci na fotel prezydenta: ale czy któryś z nich faktycznie się na nim pojawi...?
Katarzyna Janowska - redaktor naczelny "Przekroju" - zwraca uwagę, że dziwnym trafem politycy przypominają sobie o kulturze zwykle dopiero w kampanii wyborczej.
Pod petycją Obywateli Kultury do premiera podpisali się w przedwyborczym tygodniu wszyscy najważniejsi kandydaci na urząd prezydenta. Janowska zauważa, że ludzie kultury "najtłumniej" poparli marszałka Komorowskiego, "tak jak i jego partię w ostatnich wyborach parlamentarnych" w 2007. I zaraz dodaje: "jak dotychczas korzyści z tego dla kultury nie widać"...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

21.06.10, 21:14

Wreszcie odpowiedź premiera!
Obywatele Kultury mogą mieć powód do dumy: wreszcie, po 112 dniach oczekiwania premier odpowiedział na ich apel! W toczącej się kampanii prezydenckiej Donald Tusk znalazł w końcu czas, by odnieść się do głównego postulatu środowisk twórczych: zwiększenia dotacji na kulturę do przynajmniej 1 % BP. Jak należało się spodziewać odpowiedź premiera nie zapowiada konkretnych rozwiązań: mówi dość ogólnikowo o "koniecznych reformach" i "międzyresortowym zespole", jaki ma zostać powołany do ich opracowania. Ukłonem w stronę forum jest zapewne zapowiedź "konsultacji społecznych", do których zaproszeni mają być przedstawiciele Obywateli Kultury. To może na dziś niewiele, ale optymistyczne jest, że ten głos "wołających na puszczy" został jednak wreszcie zauważony.
A swoją drogą ciekawe, czy w zapowiadanych debatach przed drugą turą wyborów prezydenckich padnie chociaż słowo o kulturze...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

21.06.10, 21:26

Kulturalnie na wesolo
By trochę osłodzić ten dość minorowy ton zapisków dotyczących planowanej reformy kultury (której wprowadzenie w życie jak dotąd zdaje się przybliżać niezwykle ślamazarnie) polecam do obejrzenia obrazek:

http://obywatelekultury.pl/wp-content/uploads/2010/04/Raczkowski-Państwo.jpg

Jak widać Marek Raczkowski potrafi niesamowicie trafnie odnosić się do problemów naszej codzienności...

Jacek_Papis Jacek_Papis
(moderator)

06.09.10, 20:00

Kultura w budżecie 2011
Joanna Fedak - minister pracy i polityki społecznej poinformowała kilka dni temu na konferencji prasowej, że rząd przyjął, choć z poprawkami, projekt przyszłorocznego budżetu. Choć ministrowie odpowiedzialni za poszczególne resorty mieli za zadanie szukać oszczędności, to - jak twierdzi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski - kulturę w tym oszczędzono. "Mało tego - powiedział minister - dodano mi trochę pieniędzy: 150 mln złotych. Dzięki temu mogę utrzymać wszystkie programy operacyjne ministra kultury na rok 2011 bez uszczerbku." Dodał, że w związku z tym rok 2011 "będzie fenomenalny" i myśli o nim spokojnie, bo uzyskał niezbędne środki na wszystkie planowane projekty.
W sumie: 14 «12»
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo