Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
24.04.2009
"Od PRL do III RP – Obrazy przełomu w komiksie" (Korporacja Ha!art)

W związku z przypadającą na rok 2009 dwudziestą rocznica obrad Okrągłego Stołu oraz upadku Muru Berlińskiego - wydarzeń, w konsekwencji których rozpoczęła się przemiana Polski z państwa socjalistycznego w demokratyczne, chcielibyśmy zaproponować cykl spotkań poświęconych obrazom przemian roku 1989 w polskiej kulturze popularnej, a w szczególności w komiksie - medium, które w ostatnich latach niezwykle aktywnie podejmuje te wątki.

Na trwający już od kilku lat trend, polegający na tworzeniu opowieści graficznych o tematyce historycznej, nakłada się obecnie osobista potrzeba autorów komiksów do podzielenia się tym formatywnym przecież dla całego pokolenia Polaków doświadczeniem, jakim był przełom roku 1989. Wraz z wejściem w dojrzałość artystyczną twórców urodzonych w drugiej połowie lat 70., a także w pierwszej połowie lat 80. widoczny jest wyraźny wzrost ich zainteresowania historią najnowszą. Pojawiają się więc kolejne autobiograficzne komiksy, których akcja osadzona jest w interesującym nas okresie. Świadectwo tamtych czasów, widzianych oczami dziecka, jest dziś niezwykle cenne z punktu widzenia zarówno historyka kultury, jak i socjologa. Początek lat 90. był bowiem okresem, w którym (w związku z przekształcaniem się rynku producenckiego w konsumencki) formowały się nasze zbiorowe gusta - również na polu kultury i rozwijającej się dopiero wówczas polskiej popkultury.

Do udziału w naszych spotkaniach zaprosiliśmy osoby związane ze środowiskiem komiksowym - badaczy gatunku, recenzentów, wydawców i oczywiście samych autorów. Mamy nadzieję, że odpowiednio moderowane dyskusje dostarczą nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania o rolę przemian roku 1989 i ich wpływ na dzisiejszy kształt zjawiska artystyczno-kulturalnego, jakim jest komiks w Polsce.

24.04.2009 (piątek)
WARSZAWA, Klubokawiarnia Chłodna 25, ul. Chłodna 25 (róg Żelaznej), g. 17.00

Prowadzący: Szymon Holcman (Wydawnictwo Kultura Gniewu)

Uczestnicy: Przemysław Truściński (autor), Tomasz Kołodziejczak (Wydawnictwo Egmont Polska), Paweł Dunin-Wąsowicz (publicysta)

Źródło:
http://chlodna25.blog.pl/

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo