Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]
21.05.2012
Rocznica podpisania Paktu dla Kultury
Rok temu, 14 maja, premier Donald Tusk i ruch społeczny Obywatele Kultury  podpisali Pakt dla Kultury – umowę społeczną, która określiła zakres zobowiązań państwa w dziedzinie kultury i edukacji kulturalnej. Podpisanie Paktu dla Kultury zainicjowało dialog na temat założeń polityki kulturalnej państwa nakierowanej na trwałe pobudzanie podmiotowej aktywności w procesie społecznej zmiany, wyzwalającej rozwojowe zasoby ludzkiej inicjatywy, innowacji i twórczości.

Jednym z zasadniczych postanowień Paktu dla Kultury jest osiągnięcie w budżecie państwa co najmniej 1% nakładów na kulturę w perspektywie do 2015 roku. Zgodnie ustawą budżetową na rok 2012 roku budżet MKiDN wzrósł o 18,4%, co oznacza 0,87% wydatków na kulturę w budżecie państwa. Tym samym postulowany przez Obywateli Kultury 1% budżetu państwa na kulturę zostanie osiągnięty prawdopodobnie już w 2014 roku.

Wprowadzenie celów i postanowień Paktu dla Kultury wymaga wieloletnich działań systemowych. Pierwszy rok realizacji Paktu wiązał się z podjęciem prac projektowych i programowych, z których część została już zakończona, w innych przypadkach trwają wciąż dyskusje nad kształtem przygotowywanych rozwiązań. Wdrożenie niektórych punktów Paktu wymaga wsparcia ekspertów oraz pogłębionej współpracy międzyresortowej i międzysektorowej.

Zapraszamy Państwa do pobrania prezentacji na temat Paktu dla Kultury ze stron MKiDN

Zachęcamy także do pobierania Kuriera Obywateli Kultury

Źródlo: MKiDN

Dodaj komentarz:

Nick:
E-mail:
Treść:
Wpisz tekst z obrazka: CAPTCHA Image

Inny obrazek


Komentarze:

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo