Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Podsumowanie

7. Podsumowanie

Digitalizacja i długookresowe przechowywanie zasobów cyfrowych jest jednym z czynników rozwoju współczesnego społeczeństwa informacyjnego.

Tworzenie kopii cyfrowych polskiego dziedzictwa narodowego jest jednym z najważniejszych warunków zachowania go dla przyszłych pokoleń. Jednocześnie umożliwi zaprezentowanie kultury polskiej w światowych zasobach internetowych. Już dziś młode pokolenie uznaje teksty, zjawiska, obiekty i pojęcia nieosiągalne przy pomocy Internetu za nieistniejące, a tendencja ta wobec rozwoju technologii komunikacyjnych z całą pewnością będzie się pogłębiać.

Dlatego też jednym z najważniejszych powodów digitalizacji analogowych zasobów archiwów, bibliotek i muzeów jest ułatwienie dostępu do nich użytkownikom z kraju oraz zza granicy przy użyciu nowoczesnych technologii, co stanowi istotny czynnik demokratyzacji społeczeństwa. Dzięki technologiom cyfrowym możliwa jest na niespotykaną dotąd skalę realizacja idei powszechnego dostępu do dóbr kultury.

Użytkownikami polskich zasobów cyfrowych, zarówno powstałych w wyniku digitalizacji, jak i udostępnionych publicznie dokumentów elektronicznych są przedstawiciele wszystkich grup społecznych: naukowcy, uczniowie i studenci wszystkich typów szkół, wydawcy i przedstawiciele mediów, pracownicy administracji publicznej oraz wszyscy obywatele, którzy korzystają z zasobów cyfrowych w celach informacyjnych, samokształceniowych oraz rozrywkowych. Tworzenie i udostępnianie zasobów cyfrowych umożliwia również rozpowszechnianie dóbr kultury wśród grup społecznych, które mają utrudniony dostęp do zbiorów w postaci tradycyjnej: mieszkańcom wsi i małych miast, osobom niepełnosprawnym oraz osobom w podeszłym wieku.

W przypadku rozproszonych z powodów historycznych polskich zasobów kultury szczególnie istotna jest możliwość wirtualnego scalania kolekcji bibliotecznych, zespołów archiwalnych oraz obiektów muzealnych.

Nie bez znaczenia jest też wielokrotnie podkreślany w dokumentach Unii Europejskiej wpływ powstawania zasobów cyfrowych dziedzictwa narodowego na gospodarkę państw członkowskich UE. Digitalizacja oraz budowa archiwów, bibliotek, muzeów oraz repozytoriów cyfrowych stanowi siłę napędową europejskiej sieci wymiany kulturalnej, powinna sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, a dokumenty cyfrowe są materiałem wyjściowym do wykorzystania w produktach i usługach o wartości dodanej w sektorach takich jak turystyka, edukacja i rynek mediów. Ponadto wysiłki w zakresie digitalizacji są impulsem dla rozwoju rynku nowatorskich technologii.
......................................................................................................
poprzednia strona

 
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo