Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Wnioski i rekomendacje

5.2. Postulaty krótkoterminowe i długoterminowe – Instytut Tańca i jego zadania

Rozwój tańca w Polsce może zapewnić jedynie powstanie specjalistycznej instytucji – Instytutu Tańca. Instytucji, która będzie prowadziła wszechstronną działalność – zarówno w sferze teorii, dokumentacji oraz badań, jak i praktyki. Bez powstania silnej lobbującej instytucji reprezentującej środowisko taneczne oraz planu wsparcia tańca współczesnego w Polsce jego realny rozwój nie jest możliwy, a istniejący potencjał zostanie zmarnowany. Jeżeli rozwój rozumiemy jako postęp ilościowy i jakościowy, to bez zewnętrznego wsparcia i jednocześnie narzędzia autoregulacji ten rozwój wydaje się niemożliwy.

5.2.1. Dokumentacja, archiwizacja, edukacja

Dotyczy to zarówno nagrywania spektakli, czyli bieżącej dokumentacji, jak i zbierania dokumentacji dotyczącej historii rozwoju tańca współczesnego na świecie i w kraju. Ponadto należy budować zasoby mediateczne i biblioteczne, stworzyć fundusz na tłumaczenie najważniejszych opracowań (słowniki tańca, książki z historii i teorii) oraz na wydawnictwo publikujące wyniki bieżących badań prowadzonych w Polsce. Ta działalność powinna odbywać się we współpracy z istniejącymi fundacjami, stowarzyszeniami i zespołami, które mogłyby udostępnić swoje zbiory.

System stypendiów zagranicznych dla młodych polskich tancerzy do najlepszych ośrodków tańca współczesnego w Europie i Ameryce Północnej.

Stypendia te mogłyby być przyznawane tancerzom zarówno po szkołach baletowych, jak i tym z wydziału Aktor Teatru Tańca przy PWST w Krakowie oraz tancerzom niezależnym. Mogłyby mieć charakter stypendiów krótkoterminowych (semestralne) i długoterminowych (roczne lub na czas konieczny do zdobycia na przykład dyplomu master). Należałoby rozpoczęć oficjalną współpracę z wybranymi ośrodkami zagranicznymi w Ameryce lub w Europie, np. z francuskim Narodowym Centrum Choreograficznym w Angers. Jednocześnie można byłoby uruchomić analogiczny projekt dotyczący studiów lub kursów specjalizacyjnych z zakresu zarządzania projektami lub teorii i historii tańca oraz sztuk performatywnych.

Wprowadzenie zajęć z historii, teorii i estetyki tańca w ramach istniejących programów nauczania (kulturoznawstwo, wiedza o teatrze) – konieczność współpracy ministerstw kultury i edukacji w tym obszarze.

Taki program jest niezbędny, aby przyszłej kadrze profesjonalnie zajmującej się sztuką, zarządzaniem projektami, impresariatem, krytyką itp. dać co najmniej podstawy znajomości przedmiotu, który dotychczas nie jest nauczany na polskich uniwersytetach i akademiach muzycznych. Kursy z historii i teorii tańca współczesnego powinny znaleźć się w programach wydziałów kulturoznawstwa, teatrologii, wiedzy o teatrze i na akademiach muzycznych.

Wspomaganie stypendiami międzynarodowej wymiany międzyuniwersyteckiej (ze Stanami Zjednoczonymi, Francją, Niemcami...).

Niezależnie od systemu stypendiów dla tancerzy wskazane byłoby wprowadzenie wymiany uniwersyteckiej na poziomie studentów, doktorantów i kadry akademickiej, czyli zajęć gościnnych i wykładów. Wymiana powinna mieć charakter obustronny.

Współpraca z telewizją publiczną, a w szczególności TVP Kultura (dokumentacja i koprodukcja).

Należałoby wprowadzić, na wzór holenderski, model współpracy z mediami publicznymi, zasadniczo z TVP Kultura. Na przykładzie holenderskim widać, że programy o choreografach emitowane w czasie najwyższej oglądalności mogą mieć dużą publiczność. We współpracy z działem archiwizacji i dokumentacji Instytutu Tańca mogłyby powstawać filmy dokumentalne także o polskich choreografach. Istnieje już Fundacja Kino Tańca, która doskonale orientuje się w filmotece tańca i podejmowała tego rodzaju próby, stanowiłaby ona kompetentnego partnera dla TVP. Poza celem dokumentacyjnym materiały takie w odpowiednio zmontowanej wersji mogłyby służyć promocji.« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo