Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Misja i cele digitalizacji dziedzictwa narodowego oraz zadania w sferze gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów cyfrowych w Polsce w latach 2009-2020

4.3.3. Zapewnienie dostępu do zasobu cyfrowego
4.3.3.2. Udostępnianie polskich zasobów cyfrowych w portalach APENET oraz Europeana


APENET
Celem projektu APENET (Internet Gateway for Documents and Archives in Europe), kierowanego przez Ministerstwo Kultury w Hiszpanii, jest stworzenie dostępu do informacji o archiwach Unii Europejskiej, ich zasobach archiwalnych i kolekcjach cyfrowych. W projekcie uczestniczy 12 europejskich archiwów narodowych. APENET zakłada skupienie w jednym miejscu ponad 14 mln opisów archiwalnych oraz 25 mln obiektów cyfrowych. Czas realizacji projektu jest przewidziany na 3 lata. W projekcie bierze udział Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, merytorycznie wspierana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Europeana
Fundamentem Europeany, która umożliwia zintegrowany dostęp do cyfrowych zbiorów nie tylko najbardziej zasobnych bibliotek Europy, lecz również jej archiwów i muzeów, stała się Biblioteka Europejska (The European Library – TEL), powstała z inicjatywy Konferencji Dyrektorów Europejskich Bibliotek Narodowych (CENL – Conference of European National Librarians) w latach 2001-2004. Wspomniane w Rozdziale II Konkluzje Rady tak określiły wizję projektu:

[Rada Europejska] […] aprobuje [...] wizję europejskiej biblioteki cyfrowej, która będzie wielojęzycznym, wspólnym punktem dostępu do rozproszonego -zgromadzonego w różnych miejscach i przez różne organizacje – dziedzictwa kulturowego w formie cyfrowej i w której zamieszczony zostanie dorobek kulturowy wszelkiego rodzaju (teksty, materiały audiowizualne, obiekty muzealne, zapisy archiwalne itp.).

We wrześniu 2007 r. uruchomiony został dwuletni projekt EDLnet, którego celem było zbudowanie prototypu portalu Europeana i wypełnienie go zawartością cyfrową, pochodzącą z europejskich archiwów, bibliotek i muzeów. Do udziału w projekcie zaproszono niemal 100 instytucji z krajów europejskich: archiwa, archiwa audiowizualne, biblioteki, muzea, organizacje zrzeszające instytucje kultury oraz ośrodki akademickie i naukowe, w tym Bibliotekę Narodową. Inauguracja portalu Europeana miała miejsce 20 listopada 2008 roku. Jedyną polską instytucją udostępniającą zasoby cyfrowe w portalu Europeana jest Biblioteka Narodowa. W 2010 r. Europeana udostępni zasoby polskich bibliotek, działających w ramach projektu EuropeanaLocal.

Plany na przyszłość obejmują nie tylko rozbudowę i doskonalenie funkcjonalności portalu, lecz również rozbudowę jego zawartości cyfrowej. Europeana przynosi liczne korzyści, zarówno w dziedzinie kultury, jak i ekonomii:

• Dostęp do wielojęzycznego i wielokulturowego dziedzictwa Europy
• Zintegrowane wyszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich instytucji kultury
• Demonstracja różnorodności i jedności kultury europejskiej
• Zachowanie dóbr kultury w postaci cyfrowej dla przyszłych pokoleń
• Promocja dziedzictwa kulturowego poszczególnych państw europejskich
• Tworzenie nowych możliwości biznesowych
• Promocja turystyki kulturalnej
• Wsparcie ekonomii krajów Unii Europejskiej
• Inwestycje w przemysły kreatywne
• Inwestycje w wiedzę i naukę
• Wymiana doświadczeń i know-how między instytucjami kultury.

Każda instytucja z krajów Unii Europejskiej, która prowadzi digitalizację swoich zasobów i udostępnia je poprzez Internet powinna w perspektywie najbliższych lat rozważyć udostępnienie swoich zbiorów cyfrowych w portalu Europeana, co da jej możliwość promocji własnych zasobów, przyczyni się do szerszego zaistnienia na wirtualnej mapie kultury europejskiej oraz potencjalnie może wygenerować dochody, np. ze sprzedaży wysokojakościowych kopii cyfrowych przechowywanych obiektów. Wśród instytucji, które zdecydują się na współpracę z portalem Europeana nie powinno zabraknąć polskich bibliotek oraz muzeów. Współpraca międzynarodowa jest szczególnie istotna dla polskich zasobów kultury, które z powodów historycznych są rozproszone w wielu krajach. Prezentacja wielomilionowych zasobów europejskich w postaci cyfrowej da możliwość wirtualnego scalenia rozproszonych polskich kolekcji.

Dlatego też jednym z celów digitalizacji w Polsce jest jak najszersze propagowanie idei projektów APENET i Europeany oraz pożytków płynących z prezentowania polskich zasobów cyfrowych we wspólnym, ogólnoeuropejskim punkcie dostępu do europejskich dóbr kultury w postaci cyfrowej.
..................................................................................................
poprzednia strona
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo