Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Misja i cele digitalizacji dziedzictwa narodowego oraz zadania w sferze gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów cyfrowych w Polsce w latach 2009-2020

4.3.3. Zapewnienie dostępu do zasobu cyfrowego
4.3.3.1. Opracowanie jednolitego sposobu prezentacji i udostępniania zbiorów cyfrowych


Dążenie do wykorzystania nowych technologii w opracowaniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu zbiorów jest naturalnym postępowaniem każdej instytucji kultury dbającej o swoje zbiory. Powoduje to rozproszenie inicjatyw digitalizacyjnych, które jest charakterystyczne dla wszystkich krajów europejskich, a w efekcie powoduje również rozproszenie zasobów cyfrowych i utrudnia użytkownikom dotarcie do poszukiwanych zasobów. Polska nie jest tu wyjątkiem. Zbiory cyfrowe są tworzone i przechowywane przez wiele instytucji na terenie całego kraju, często w postaci tematycznych wystaw wirtualnych, okolicznościowych wydawnictw lub zasobów dostępnych jedynie lokalnie, na terminalach komputerowych macierzystej instytucji. Przeszukiwanie tak rozproszonych zasobów, prowadzone przez użytkowników przy pomocy popularnych wyszukiwarek internetowych nie tylko nie daje użytkownikom pełnego obrazu zdigitalizowanego polskiego dziedzictwa kulturowego, lecz również jest czasochłonne i mało komfortowe. Prace Zespołu ds. digitalizacji zmierzają do opracowania jednolitego systemu tworzenia i udostępniania zasobów cyfrowych, co umożliwi w przyszłości zbudowanie jednego punktu dostępu – uniwersalnej wyszukiwarki polskich zasobów cyfrowych.

Dobrym krokiem w tym kierunku są działania Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC), której strona internetowa umożliwia jednoczesne przeszukiwanie zasobów bibliotek cyfrowych pracujących w programie dLibra lub innych programach do obsługi bibliotek cyfrowych, korzystających z protokołu OAI-PMH. FBC umożliwia dostęp wyłącznie do zasobów bibliotecznych.

Tworzony przez Narodowe Archiwum Cyfrowe Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA będzie spełniał rolę jednolitego punktu dostępowego umożliwiającego dostęp online do informacji o narodowym zasobie archiwalnym oraz dostęp do kopii cyfrowych materiałów archiwalnych przechowywanych w polskich archiwach.

Rozpoczęte w KOBiDZ prace nad ogólnopolską bazą danych mają przynieść wymierny efekt w postaci dostępnego przez Internet zintegrowanego systemu informacji o obiektach zabytkowych.
.........................................................................................
poprzednia strona
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo