Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Misja i cele digitalizacji dziedzictwa narodowego oraz zadania w sferze gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów cyfrowych w Polsce w latach 2009-2020

4.3.2. Ochrona zasobu cyfrowego
4.3.2.4. Szkolenie kadry pracowników archiwów, bibliotek, muzeów i repozytoriów cyfrowych


Rozwój technologii cyfrowych w Polsce jest niemożliwy do zrealizowania bez przygotowania profesjonalnej kadry. Kwalifikacje personelu w gromadzeniu, opracowywaniu, przechowywaniu i udostępnianiu dóbr kultury w formie tradycyjnej nie są wystarczające dla budowy profesjonalnych archiwów, bibliotek, muzeów, archiwów audiowizualnych i repozytoriów cyfrowych.

Jednym z zadań Centrów Kompetencji powinno być opracowanie programu kształcenia pracowników pracowni digitalizacyjnych oraz osób wyspecjalizowanych w zarządzaniu, opracowaniu i udostępnianiu zbiorów cyfrowych, jak również przygotowanie podręcznika w wersji online, regularnie uzupełnianego informacjami o zmianach technologicznych. Kształcenie kadry powinno przebiegać dwutorowo:

• Cykliczne i kilkustopniowe kursy dla pracowników archiwów, bibliotek i muzeów oraz archiwów audiowizualnych
• Zajęcia na uczelniach wyższych w formie kursów specjalizacyjnych bądź studiów uzupełniających dla studentów, którzy potencjalnie stanowić będą kadrę instytucji kultury.

Szczególny nacisk należy tu położyć na kształcenie pracowników kultury w zakresie nowych technologii digitalizacji i przechowywania obiektów cyfrowych, przybliżenia idei i celowości budowy i przechowywania dziedzictwa narodowego w postaci elektronicznej oraz upowszechnienia pojęcia archiwum cyfrowego, biblioteki cyfrowej lub wirtualnego muzeum jako integralnej części nowoczesnej instytucji kultury.

Szkolenia z zakresu digitalizacji oraz przechowywania zasobów cyfrowych prowadzone były od 2003 r. przez Archiwa Państwowe, a od 2008 r. są prowadzone przez Bibliotekę Narodową (kursy z cyklu „Doskonalenie zawodowe bibliotekarzy w zakresie technik cyfrowych”). W roku 2008 Zespół Naukowy Informatyka i Archiwa, działający przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, zarekomendował otwarcie nowych studiów z zakresu archiwistyki cyfrowej przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Istnieje potrzeba rozbudowywania tego typu działalności edukacyjnej w polskich instytucjach kultury.
...........................................................................................
poprzednia strona
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo