Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Misja i cele digitalizacji dziedzictwa narodowego oraz zadania w sferze gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów cyfrowych w Polsce w latach 2009-2020

4.3.2. Ochrona zasobu cyfrowego
4.3.2.1. Opracowanie jednolitych standardów


Zespół ds. digitalizacji przygotował w 2008 r. wspomniany w Rozdziale III dokument Opracowanie standardów technicznych dla obiektów cyfrowych tworzonych przy digitalizacji dziedzictwa kulturowego20 , który zawiera podstawowe wskazania dotyczące standardów technicznych, jakie powinny spełniać zdigitalizowane dokumenty, powstające w polskich instytucjach kultury. Stosowanie się do tych zaleceń sprzyja bezpieczeństwu obiektów cyfrowych i daje gwarancję pełnej konwersji danych do nowych formatów, które staną się standardem w przyszłości. Nie sposób przewidzieć dzisiaj kierunku i rodzaju zmian technologicznych, jakie przyniosą następne lata, dlatego też o trwałości obecnie wytwarzanych danych będzie decydować jednolitość stosowanych formatów i ich zgodność ze standardami światowymi.

Szczególne znaczenie w kontekście długookresowego przechowywania danych cyfrowych ma stosowanie jednolitego standardu metadanych dla wszystkich polskich zasobów cyfrowych. Ten jednolity standard będzie ułatwiał wyszukiwanie obiektów cyfrowych oraz udostępnianie polskich zasobów cyfrowych innym krajom. Zarazem do celów naukowych powinny być dodatkowo zapamiętywane szczegółowe metadane opisowe, nawet w standardach specyficznych dla poszczególnych dziedzin lub instytucji.

Zgodne z obowiązującymi standardami opracowanie metadanych ułatwi przenoszenie zbiorów do kolejnych systemów archiwizacji powstających i rozwijających się wraz ze zmieniającą się technologią i będzie zapewniać stały dostęp do przechowywanych zasobów. Metadane powinny obejmować między innymi dokładne zdefiniowanie sposobu dostępu do dokumentów elektronicznych oraz określenie praw własności do nich. Ważnym elementem umożliwiającym zarządzanie dostępem do zbiorów jest stosowanie jednoznacznych identyfikatorów zasobów sieciowych, ułatwiających komunikację i zapewniających łatwy, ale w razie potrzeby i kontrolowany dostęp do wskazanych materiałów.

Rekomendowane standardy techniczne oraz standardy metadanych będą w ciągu najbliższych lat popularyzowane przez Centra Kompetencji w instytucjach zajmujących się wytwarzaniem oraz przechowywaniem dokumentów cyfrowych.
.............................................................................................
poprzednia strona

20 Ibidem
 
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo