Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Misja i cele digitalizacji dziedzictwa narodowego oraz zadania w sferze gromadzenia, przechowywania i udostępniania zasobów cyfrowych w Polsce w latach 2009-2020

4.3. Rozbudowa polskich zasobów cyfrowych
4.3.1.4. Archiwizacja zasobów polskiego internetu


Archiwa
Zgodnie z obowiązującą Ustawą z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz z Ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, archiwa państwowe są podmiotami właściwymi do archiwizacji dokumentów elektronicznych w rozumieniu wyżej wymienionych ustaw. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 lutego 2008 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe archiwizuje m.in. dokumenty elektroniczne oraz strony internetowe. W związku z tym Narodowe Archiwum Cyfrowe ma opracowaną technologię do archiwizacji stron internetowych wytworzonych przez podmioty objęte zakresem wyżej wymienionych ustaw, m.in. administracji rządowej i samorządowej (instytucje uprawnione do korzystania z domeny gov.pl).

Biblioteki
Od początku XXI wieku wiele krajów rozpoczęło systematyczną archiwizację narodowych zasobów internetowych, stanowiących coraz bardziej istotny składnik kultury poszczególnych państw. W 2003 r. biblioteki narodowe 12 krajów świata utworzyły International Internet Preservation Consortium (IIPC), którego celem jest wspieranie idei archiwizacji zasobów internetowych oraz budowa narzędzi i technologii archiwizacyjnych. Biblioteka Narodowa została członkiem konsorcjum w 2008 roku i w 2009 roku, dzięki wdrożeniu oprogramowania Heritirix, rozpoczęła prace pilotażowe przy archiwizacji domen internetowych.

Ulotność i zmienność zasobów internetowych powoduje konieczność systematycznej archiwizacji, dzięki której będzie można zachować dla współczesnych i przyszłych badaczy bogactwo polskiego Internetu. Obowiązujące w Polsce prawo uniemożliwia jednak gromadzenie i udostępnianie archiwizowanych zasobów internetowych bez zgody ich właścicieli, co znacznie utrudnia i wydłuża proces archiwizacji. Zmiana legislacji w tym zakresie powinna być z najważniejszych celów strategicznych bibliotek.
.................................................................................
poprzedni rozdział
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo