Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

System instytucjonalny polskiego przemysłu filmowego

3.6. Organizacje zrzeszające twórców filmowych

Największą organizacją zrzeszającą ponad 1400 polskich filmowców (reżyserów, producentów, operatorów, animatorów, scenarzystów, charakteryzatorów, kostiumologów, reżyserów dźwięku, montażystów, kaskaderów, filmoznawców, komunikologów, krytyków i publicystów filmowych) jest, istniejące od 1966 r., Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP), którego misja polega na wspieraniu i ożywianiu narodowej kultury filmowej i w kraju i za granicą oraz ochrona praw twórców filmowych. SFP brało udział w przygotowywaniu Ustawy o kinematografii i czynnie przyczyniło się do jej uchwalenia w 2005 r..

Dorobek organizacyjny, legislacyjny, inwestycyjny i promocyjny SFP jest ogromny, dlatego wymienić można tylko najważniejsze jego elementy, które wpływają na działalność polskiej kinematografii w latach 2004-2009. Przełom w działalności Stowarzyszenia nastąpił w 1995 r., gdy na wniosek prezesa Jacka Bromskiego, wyodrębniona została jednostka organizacyjna Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA), której MKiDN udzieliło licencji w zakresie zbiorowego zarządu prawami do utworów audiowizualnych. ZAPA od 2007 r. jest polskim agentem Internacional Standard Audiovisual Number, największego światowego systemu identyfikacji dzieł audiowizualnych. Realizuje umowy z polskimi telewizjami publicznymi i niepublicznymi oraz kilkudziesięcioma organizacjami światowymi, jest członkiem najważniejszych światowych organizacji, takich jak FERA, AGICOA, CISAC, CIFEJ, FIPRESCI i WCA. Współorganizuje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Debiutów w Koszalinie, Krakowski Festiwal Filmowy i wspiera promocję polskiego kina na wielu festiwalach zagranicznych oraz kina zagranicznego na 16 festiwalach i przeglądach, które odbywają się w Polsce. Organizuje następujące imprezy i przedsięwzięcia cykliczne: Forum SFP na FPFF w Gdyni, Forum Filmu Animowanego i Dokumentalnego na KFF w Krakowie, Rozdanie Złotych Taśm (nagród polskiej sekcji FIPRESCI), Polskie stoiska na MFF w Cannes i MFF w Berlinie.

W 2006 r. SFP aktywnie wspierało działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, m.in. w zakresie realizacji debiutów filmowych, edycji Laboratorium Scenariuszowego, programu „30 minut”, ostatnio przede wszystkim we wdrażaniu projektów strategicznych. W tym roku Stowarzyszenie zaczęło wypłacać roczne stypendia naukowe (1000 zł miesięcznie) członkom Koła Młodych i młodym reżyserom, którzy mają zaplanowaną pracę na rok oraz zintensyfikowało działania na rzecz rozwoju i upowszechniania filmu polskiego dla dzieci i młodzieży (m.in. organizowało konkursy).

W 2007 r. SFP założyło razem z producentami filmowymi Fundację Promocji Kina „Film Polski” i wraz z zagranicznymi organizacjami powołało World Cinema Alliance (WCA), której „celem jest ochrona kina artystycznego i prawa twórców filmowych do oryginalnej wypowiedzi, ich autorskich praw ekonomicznych i moralnych w świecie industrializacji i globalizacji” (SRKA, s 342) oraz rozwijało programy adresowane do młodych twórców.

W roku 2008 SFP wspólnie z firmą Ryszarda Janikowskiego Independent Stunt Team powołało Polską Szkołę Kaskaderów Filmowych oraz zorganizowało międzynarodowy program „Polskie Kino Młodego Widza” i razem z innymi polskimi instytucjami powołało „Studio Młodzi i Film” im Andrzeja Munka, w którym powstaje od 30 do 50 debiutów kinowych rocznie. SFP z sukcesem porządkuje wiedzę o polskiej branży filmowej, wydając kwartalnik profesjonalny „Magazyn Filmowy SFP” oraz uruchamiając portale „bazafilmowa.pl” i „filmdladzieci.pl”.

W kraju, oprócz SFP i stowarzyszeń wcześniej wymienionych w raporcie, dzięki nowej rzeczywistości prawnej powstają kolejne związki i organizacje zrzeszające twórców Spośród nich działalność nowego typu podjęły 2 Fundacje: Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne, powołane 9 grudnia 2005 r. przez Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych do działania na rzecz rozwoju polskiej niezależnej twórczości audiowizualnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast realizuje projekty (m.in. unijny program Media) i Fundacja „Mały Rycerz” powołana w 2007 r. przez przedstawicieli środowiska zajmującego się edukacją, która działa na rzecz realizacji kanonu polskich baśni dla dzieci w formie 104-odcinkowej serii filmów animowanych.

poprzedni rozdział

 
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo