Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Tendencje zmian w procesie digitalizacji i przechowywania dokumentów cyfrowych

3.5. Sprzęt do digitalizacji

Od roku 2007 roku zaobserwować można istotną zmianę w podejściu instytucji kultury do problemów wyposażenia technicznego dla digitalizacji. Obecnie kładzie się nacisk przede wszystkim na inwestowanie w sprzęt profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt do fotografii cyfrowej oraz skanowania umożliwiający bezdotykowe wykonywanie kopii cyfrowych, wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie dające możliwość redukcji błędów przy digitalizacji trudnych obiektów, jak również w sprzęt do digitalizacji 3D obiektów zabytkowych.

W archiwach i bibliotekach szczególnie ważne jest nie narażanie dokumentów na działanie promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, jak również zastosowanie wysokowydajnych skanerów do mikrofilmów pozwalających na uzyskanie do kilkuset wysokiej rozdzielczości skanów na minutę oraz konwerterów – urządzeń służących do mikrofilmowania plików cyfrowych. W kilkunastu archiwach, m.in. w Narodowym Archiwum Cyfrowym, w AP Poznań i AP Lublin oraz w kilkunastu bibliotekach, w tym w Bibliotece Narodowej, utworzono w pełni profesjonalne pracownie digitalizacji, wyposażone w sprzęt do skanowania obiektów archiwalnych i bibliotecznych.

Przedsięwzięcia związane z procesem digitalizacji materiałów archiwalnych i bibliotecznych uległy zdecydowanemu przyśpieszeniu w latach 2000-2008 również dzięki realizacji Wieloletniego Programu Rządowego „Kwaśny Papier”, którego celem było ratowanie w skali masowej zagrożonych polskich zasobów archiwalnych i bibliotecznych. Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Jagiellońska uczestniczyły w opracowaniu i realizacji programu, obejmującego – poza innymi działaniami – digitalizację zbiorów. Dzięki środkom finansowym uzyskanym z WPR „Kwaśny Papier” zaistniała realna możliwość zakupienia dla archiwów i bibliotek wysokowydajnych skanerów dziełowych, hybrydowych, skanerów do mikrofilmów oraz innego niezbędnego sprzętu. Program został zakończony 31 grudnia 2008 roku.

Obserwowaną tendencją jest wprowadzanie na rynek coraz nowocześniejszych modeli sprzętu do digitalizacji, które będą zastępować zużywające się sukcesywnie wyposażenie pracowni digitalizacyjnych, zatem niezbędne jest cykliczne przeznaczanie funduszy na modernizację sprzętu.

Żadna polska instytucja kultury nie jest, jak dotąd, wyposażona w skanery automatyczne, kilkunastokrotnie zwiększające tempo digitalizacji obiektów w postaci kodeksowej.
.........................................................................................
poprzednia strona« Czerwiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo