Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Tendencje zmian w procesie digitalizacji i przechowywania dokumentów cyfrowych

3.3. Wzrost zasobów

Przytoczone w części I dane na temat wielkości zasobów cyfrowych w instytucjach kultury wskazują na ich wyraźną tendencję wzrostową. Oznacza to pilną potrzebę rozbudowywania systemów do przechowywania i zarządzania danymi cyfrowymi. W związku z powyższym – o ile ostatnie lata (do połowy 2009 r.) charakteryzowały się intensywnymi wydatkami inwestycyjnymi związanymi z tworzeniem infrastruktury technicznej (zakup profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do digitalizacji), a także wypracowaniem procedur i standardów skanowania – o tyle następne lata powinny koncentrować się przede wszystkim na eksploatacji istniejących urządzeń oraz tworzeniu systemów do zarządzania i bezpiecznego przechowywania danych (magazyny danych), szkoleniu kadr informatycznych i personelu zajmującego się bezpośrednio digitalizacją, dostosowaniu przepisów prawa do nowych warunków oraz koordynacji prac, prowadzonych przez archiwa, biblioteki, muzea oraz archiwa audiowizualne.

W planach na nadchodzące lata przewiduje się także rozpoczęcie na szerszą skalę digitalizacji materiałów dźwiękowych i audiowizualnych, co może spowodować skokowy wzrost zapotrzebowania na rozbudowę magazynów danych.
........................................................................................................
poprzedni rozdział
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo