Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Analiza dynamiczna zmian w tańcu współczesnym w okresie ostatnich dwudziestu lat

2.2.5.3. Stary Browar Nowy Taniec

Kolejną ważną inicjatywą roku 2004 stał się poznański projekt Stary Browar Nowy Taniec, realizowany przez prywatną fundację Grażyny Kulczyk Art Stations Foundation, kuratorką projektu jest Joanna Leśnierowska. Jego podstawową misją jest popularyzacja sztuki tanecznej oraz wspieranie profesjonalnego rozwoju młodych polskich tancerzy i choreografów, przez stworzenie miejsca comiesięcznych prezentacji spektakli tanecznych artystów zagranicznych i polskich, ich promocję oraz umożliwienie, w ramach długiego cyklu, realizacji projektów premierowych. „Głównym punktem zainteresowania projektu jest prezentacja osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o najnowszych awangardowych trendach w sztuce tańca (choreografia konceptualna, performance art, body art, zjawiska z pogranicza sztuk wizualnych i performatywnych), a tym samym inspirowanie lokalnego środowiska tanecznego do radykalnych eksperymentów i koncentracji na ruchowych (i nie tylko) poszukiwaniach formalnych. Ważnym zadaniem programu jest także rozbudzenie zarówno w artystach, jak i publiczności głębszej świadomości bogactwa współczesnych zjawisk tanecznych, a poprzez rozpoczęcie nad nimi dyskusji i pobudzenie, dotąd nieobecnej, teoretycznej refleksji przygotowanie odpowiedniego gruntu dla dynamicznego rozwoju sztuki choreografii w Polsce” 33. Organizowane są ogólnie dostępne warsztaty, warsztaty dla profesjonalistów, tzw. coaching project, pierwszy polski program rezydencyjny dla najmłodszych choreografów Solo Project.

Podsumowując – Browar dla całego środowiska stał się miejscem jakiego brakowało, miejscem prezentacji artystów z całej Polski, wspierającym produkcje i promującym gotowe już spektakle, otwartym na pomysły, elastycznym w decyzjach, bez polskich kompleksów i wschodnioeuropejskich zahamowań. A to wszystko stworzone przez jedną osobę przy okresowej (związanej z festiwalem, wydarzeniami) współpracy kilku innych osób i rosnącego grona młodych wolontariuszy. W 2006 r. udało się Leśnierowskiej zorganizować taneczną część renomowanego festiwalu teatralnego Malta, idąc za przykładem innych wielkich imprez teatralnych, jak festiwale w Awinionie i Edynburgu, uczyniła z miejsca na wskroś „polskiego” centrum na miarę europejską. W 2008 r. reaktywowała, przy współpracy z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Polską Platformę Tańca, już nie tylko otwierając Polskę na świat, ale czyniąc nasz kraj potencjalnym „eksporterem” produkcji choreograficznych.-----------------------------------------------------------------------
33 Baza internetowa Starego Browaru, http://www.starybrowarnowytaniec.pl/info_o_programie.html [19.03.2008].

« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo