Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Organizacja życia teatralnego w Polsce

2.1. Teatry publiczne

2.1.5. Finansowanie teatrów publicznych

2.1.5.5. Fundusze europejskie.


Polska od 1 maja 2004 r. jest pełnoprawnym beneficjentem europejskich funduszy strukturalnych. Fundusze te dają ogromne szanse także polskim teatrom. Najważniejszym z funduszy, także z punktu widzenia finansowania inwestycji w teatrach, jest Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, w ramach którego wyróżniono kilka działań dotyczących bezpośrednio lub pośrednio sektora kultury. Wiele teatrów stara się o fundusze strukturalne. Są to projekty inwestycyjne, dotyczące rozbudowy lub modernizacji obiektów. Innym ważnym źródłem dofinansowania jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, którego priorytet XI dotyczy kultury i dziedzictwa kulturowego.

Teatry publiczne próbują też – jednak rzadziej – korzystać z programu Kultura 2007–2013, będącego największym programem kierowanym bezpośrednio do sektora kultury. Wciąż trudnym do spełnienia warunkiem pozyskania środków z tego programu jest przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia z udziałem partnerów zagranicznych, przynajmniej z trzech różnych krajów w projekcie rocznym i pięciu przy projekcie wieloletnim. Łatwiej nawiązują współpracę organizacje pozarządowe zajmujące się teatrem czy organizujące festiwale teatralne. Dzięki wsparciu z programu Kultura 2000 Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował Międzynarodowy Festiwal Dialog. Z kolei przykładem wykorzystania środków z programu Kultura 2007–2013 jest produkcja Arka Noego. Nowy Koniec Europy z 2008 r. w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Teatr Nowy w Poznaniu koprodukował to międzynarodowe przedsięwzięcie z teatrami z Włoch, Izraela, Austrii, Niemiec i festiwalem z Kosowa. W obsadzie znaleźli się aktorzy zarówno polscy, jak i zagraniczni, reprezentujący współpracujące teatry.
« Lipiec 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo