Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Organizacja życia teatralnego w Polsce

2.1. Teatry publiczne

2.1.4. Prowadzenie teatrów publicznych

2.1.4.5. Przekazywanie teatrów
.

Przekazywanie instytucji kultury samorządowi przez ministerstwo czy inne organy administracji centralnej umożliwiono wcześniej, jednak dopiero w 2002 r. wprowadzono do ustawy przepis umożliwiający przekazywanie prowadzenia instytucji kultury między jednostkami samorządu terytorialnego. Od 2003 r. warszawskie teatry powiatowe podlegają już Urzędowi Miasta – władze powiatu miały problem z ich utrzymaniem. W 2005 r. teatrem miejskim stał się wojewódzki dotychczas Teatr Studio – samorządu województwa mazowieckiego nie było stać na jego prowadzenie. (W ten sposób powstał – finansowany przez zamożny ratusz – największy miejski koncern teatralny na świecie, skupiający wtedy osiemnaście scen). W 2008 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podjęły decyzję o wzajemnym przekazaniu sobie teatrów. Marszałek przekazał miastu Teatr Żydowski im. Eestery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, a samorząd wojewódzki został organizatorem Teatru Praga, stworzonego przez miasto w 2007 r.

Po konflikcie dyrektora legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Jacka Głomba, z prezydentem miasta samorząd wojewódzki, który współprowadził teatr, postanowił, że od stycznia 2009 r. przejmie rolę głównego prowadzącego, a współprowadzącym będzie miasto Legnica. Dyrektor Głomb uważa, że „skala działania i przestrzeń artystyczna teatru zasługują na taką instytucję jak urząd marszałkowski i będzie to wreszcie próba naprawienia błędu, jakim było przekazanie teatru miastu” (PAP).« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo