Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Organizacja życia teatralnego w Polsce

2.1. Teatry publiczne

2.1.2. Podstawy prawne funkcjonowania teatrów publicznych


Publiczne teatry – samorządowe lub państwowe – działają na podstawie Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 25 października 1991 r.

Ustawa nie mogła rozwiązać podstawowego problemu – braku środków, ale zliberalizowała sytuację prawną i na nowo określała ramy prawne funkcjonowania instytucji kultury w odmiennych warunkach społeczno-politycznych i ekonomicznych. Dała instytucjom kultury znaczną swobodę merytoryczną i ekonomiczną (między innymi w sferze samodzielnego pozyskiwania środków). Umożliwiła swobodne zakładanie instytucji kultury przez różne podmioty, przekazywanie państwowych instytucji samorządom, tworzenie i finansowanie instytucji wspólnych oraz umocniła rolę terenowej administracji państwowej i samorządowej w życiu teatralnym kraju.

Z punktu widzenia gospodarki finansowej teatry, opery i filharmonie (a od 1996 r. także muzea, galerie, biblioteki, domy kultury) to instytucje artystyczne, czyli nie są zaliczane do tzw. sfery budżetowej – co oznaczało, że nie obowiązują w nich reguły prawa budżetowego (między innymi nie otrzymują dodatkowych środków na podwyżki płac przyznawanych przez państwo ustawowo dla całej gospodarczej sfery budżetowej).

W 1996 r. nowelizacja ustawy wprowadziła podział instytucji kultury na dwie kategorie: państwowe instytucje kultury (dla których organizatorem jest MKiS, inne urzędy centralne oraz wojewodowie) oraz samorządowe instytucje kultury (dla których organizatorem są władze samorządowe). W obrębie instytucji państwowych dokonano swoistej kategoryzacji ze względu na stopień odpowiedzialności państwa za ich utrzymanie – wyodrębniono instytucje narodowe, jako szczególnie istotne dla rozwoju kultury otrzymujące bezpośrednio dotacje z ministerstwa, i instytucje państwowe, podległe wojewodom.

 
« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo