Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Tezy wyjściowe

1.2. Społeczne funkcje wzornictwa

Rośnie społeczne zainteresowanie wzornictwem. Jednak stymulowane jest ono głównie przez media, które dziedzinę tę promują jako składową jakości życia (life style), co w połączeniu z niedostatecznym wspieraniem jej kulturotwórczej roli rodzi zagrożenie „tabloidyzacji” – dostrzegania wyłącznie aspektu atrakcyjności zaprojektowanej formy czy kolorystyki przedmiotu.

W rzeczywistości wzornictwo oferuje znacznie więcej; jego rolą jest rozwiązywanie problemów społecznych (ekologia, oszczędność energii, zrównoważony rozwój, „oswajanie” nowych technologii) i indywidualnych (funkcjonalność, ergonomia). Taka jest właśnie tradycja polskiego demokratycznego wzornictwa powojennego, które stworzyło na przykład meblościankę Kowalskiego. W tym duchu nadal kształceni są polscy projektanci wzornictwa, pracujący notabene dla najlepszych światowych marek.

Potrzebujemy mądrej krytyki wzornictwa, po to by wskazywać na jego wartość dodaną. Potrzebujemy programu upowszechniania wzornictwa, w którym finanse będą przeznaczane na projekty, a nie na instytucje. Program ten powinien objąć zarówno tradycję, jak i dzisiejsze osiągnięcia.

poprzedni rozdział
« Listopad 2017 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo