Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[ Zamknij ]

Sytuacja muzeów w Polsce po 1989 r.

1.12. Bezpieczeństwo zbiorów i ludzi w muzeach

Funkcjonowanie muzeów powinno przebiegać z zachowaniem właściwego poziomu bezpieczeństwa i ochrony. Istnieje osobny międzynarodowy komitet ICOM (ICMS – ICOM Security: http://icom.museum/international/icms.html), który zajmuje się opracowywaniem dobrych praktyk w tym zakresie.

W Polsce instytucją opiniującą poziom zabezpieczenia muzeów jest Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych (http://www.oozp.pl), współpracujący ze służbami ochrony w muzeach oraz koordynujący konwojowanie zbiorów muzealnych w czasie transportu. Można sądzić, że działalność ośrodka i jego szerokie kontrakty z partnerami zagranicznymi, zwłaszcza ICMS ICOM, owocują właściwym przygotowaniem muzeów państwowych do wystaw czasowych i zapewnieniem bezpieczeństwa importowanym kolekcjom.

O wiele gorzej w muzeach polskich przedstawia się sytuacja zabezpieczenia przed kradzieżą i oddziaływaniem niewłaściwych warunków klimatycznych w magazynach i na niektórych wystawach stałych. W 90% przypadków wynika to z braku środkó w finansowych na inwestycje pozwalające muzeom stworzyć optymalne warunki przechowywania. O ile wiem, nie były przygotowywane opracowania oceniające poziom zabezpieczenia klimatycznego i fizycznego magazynów. Żadna ze znanych mi kontroli NIK nie przeprowadziła oceny największych muzeów polskich pod tym kątem.

Dobrze natomiast funkcjonuje współpraca między muzeami a strażą pożarną, wiele instytucji muzealnych ma zainstalowane systemy bezpośredniego powiadamiania o pożarze, a ustalone standardy budowlane i przeciwpożarowo-ewakuacyjne kontrolowane są przez specjalne służby zewnętrzne. Wprowadzane są także innowacje zmniejszające zagrożenie rozprzestrzeniania się pożaru, jak system automatycznego uruchamiania mgły wodnej w obiektach drewnianych (wprowadzony od 2008 r. w Muzeum im. Karola Szymanowskiego „Willa Atma” w Zakopanem, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie).

Bezpieczeństwo ludzi (zarówno zwiedzających, jak i personelu) w muzeach regulują polskie przepisy BHP, od 2004 r. dość restrykcyjnie stosowane w obszarach przestrzeni publicznej, nadal jednak nie wypracowano norm dopuszczonych dla pracowni konserwatorskich, norm ochrony personelu przed skażeniem mikrobiologicznym (grzyby, bakterie, pyły) czy standardów organizacji magazynów muzealnych.

Warte odnotowanie jest także wprowadzenie przez Biuro ds. Zwalczania Przestępczości przeciw Dziedzictwu Komendy Głównej Policji – wspólnie z PKN ICOM – programu identyfikacji obiektów skradzionych (standard ID Object) –(http://www.policja.pl/portal/pol/568/22477/Czym_jest_Object_ID_System.html).




« Sierpień 2020 »
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kultura w internecie


Miejskie powidoki


Partner technologiczny
Orange
Partnerzy
Województwo Małopolskie Urząd Miasta Krakowa
Współorganizatorzy
Uniwersytet Krakowskie
Organizator
NCK
Pod patronatem
Ministerstwo
Partnerzy medialni
Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo